arbeten100
 Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82% |
Motyle, łuskoskrzydłe (Lepidoptera), rząd owadów liczący ponad 170 000 gatunków, podzielonych na 3 grupy: Microlepidoptera (motyle drobne, 90 000 gatunków w 21 rodzinach), Frenatae (ćmy, 64 000 gatunków w 28 rodzinach) i Jugatae (motyle dzienne, 16 000 gatunków w 15 rodzinach).
Dwie pary skrzydeł okrytych barwnymi łuskami. Przechodzą przeobrażenie zupełne. Larwy zwane gąsienicami są z reguły roślinożerne, postać dorosła posiada narządy gębowe gryzące (motyle drobne) lub ssące (wyższe grupy), co umożliwia żywienie się nektarem kwiatów lub sokiem owocowym.
Największe gatunki dzienne (afrykańskie i nowogwinejskie paziowate) osiągają rozpiętość skrzydeł ponad 25 cm, nocne zaś (indochińskie pawice i brazylijskie sówki) nawet do 30 cm. Największym europejskim motylem jest zmierzchnica trupia główka, o rozpiętości skrzydeł do 12 centymetrów. Najmniejszym przedstawicielem motyli jest pojawiająca się również w środkowej części Europy Nepticula microtheriella której skrzydła osiągaja rozpiętość około trzech milimetrów.
http://portalwiedzy.onet.pl/21883,,,,motyle,haslo.html
Mucha domowa (Musca domestica), owad zaliczany do rodziny muchowatych (Muscidae) z rzędu muchówek (Diptera), pospolity na całym świecie.
Większe od samców samice osiągają do 7,5 mm długości ciała. Ubarwienie szare w ciemne pręgi, czułki pierzasto zakończone, narządy gębowe typu liżącego. Z jaj, składanych przez samicę, rozwijają się larwy. Rozwój jaj jest uzależniony od temperatury, trwać może od kilku dni do kilku miesięcy. Odpowiednią temperaturę zapewniają rozkładające się szczątki, także fermentujący nawóz, gdzie samica najchętniej składa jaja. Wykluwające się larwy są białawe, linieją kilkakrotnie w ciągu okresu wzrostu.
Owady dorosłe żyją zazwyczaj 1-2 miesiące, choć okres zimowy mogą przetrwać w stanie diapauzy. Mucha domowa jest roznosicielem licznych zarazków chorobotwórczych. W ciągu sekundy wykonuje 330 uderzeń skrzydłami i przelatuje w tym czasie do 4 m.
http://portalwiedzy.onet.pl/16167,,,,mucha_domowa,haslo.html
Dżdżownice (Lumbricidae), rodzina pierścienic należących do gromady skąposzczetów. Wykazują wyraźną segmentację ciała. Ubarwienie zmienne, od żółtawego poprzez czerwone po niemal czarne. Występuje ok. 1500 gatunków. Długość ciała zwykle do 30 cm. Więksi bywają przedstawiciele spokrewnionych rodzin Megascolecidae (Megascolides australis z Australii może przekraczać 3 m długości) i Microchaetidae (największy okaz Microchaetus rappi z Afryki mierzył prawie 7 m).
Nocny tryb życia, żywią się szczątkami organicznymi wyszukiwanymi w glebie. Niestrawione resztki wydalane są w postaci tzw. koprolitów. Odgrywają ogromną rolę w użyźnianiu gleby, co odkrył K. Darwin.
W Polsce pospolitym przedstawicielem dżdżownic jest dżdżownica ziemna (Lumbricus terrestris). W kompoście można spotkać introdukowane czerwone dżdżownice kalifornijskie (Eisenia foetida). Ważnym rodzajem glebotwórczym jest też Allolobophora.
http://portalwiedzy.onet.pl/47539,,,,dzdzownice,haslo.html |