Strona główna » Wszystkie » Co to jest wapń

Co to jest wapń

Flatron

Co to jest wapń

Odpowiedzi (3)

Re: Co to jest wapń

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

Wapń (Ca, łac. calcium) - nazwa ta pochodzi od łacińskiego rzeczownika calx - wapno, co oznacza więc "metal z wapna", pierwiastek chemiczny z grupy metali ziem alkalicznych w układzie okresowym.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Wap%C5%84

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Co to jest wapń

Honia3

Odpowiedzi: 885
Wiarygodność: 76%

WAPŃ - symbol Ca (z łac. calcium)

Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w grupie II, w grupie głównej berylowców. Odkryty i otrzymany w 1808r. przez angielskiego uczonego H. Davy'ego w postaci amalgamatu jako produkt elektrolizy na katodzie rtęciowej. Wapń jest srebrzystobiałym metalem (temperatura topnienia: 851° C, temperatura wrzenia: 1482° C).
Naturalny pierwiastek jest mieszaniną pięciu izotopów trwałych: 40Ca, 42Ca, 43Ca, 44Ca, 46Ca, z niewielką domieszką jednego długo żyjącego izotopu promieniotwórczego 48Ca. W przyrodzie występuje w postaci wielu pospolitych minerałów skałotwórczych, z których najważniejszymi są: kalcyt i aragonit, anhydryt i fluoryt, apatyt i dolomit.
Wodorowęglan wapniowy Ca(HCO3)2 znajduje się w wodach naturalnych, fosforan Ca3(PO4)2 jest składnikiem kości, szczawian CaC2O4 występuje w roślinach.
Wolny wapń jest aktywny chemicznie. Na powietrzu ciemnieje, pokrywając się warstwą tlenku. Reaguje energicznie z wodą, przy czym wydziela się wodór i powstaje wodorotlenek Ca(OH)2.
Sole wapnia zawierają jon Ca2+. Tlenek CaO, czyli wapno palone, powstaje w wyniku ogrzewania węglanu CaCO3, najczęściej wapienia.
Duże znaczenie i szerokie zastosowanie mają minerały i związki wapnia: siarczan wapniowy, węglik wapnia, wodorek wapniowy, wodorotlenek wapniowy.

http://www.medycyna.linia.pl/wapn.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Co to jest wapń

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

Wapń z fizjologicznego punktu widzenia należy do najważniejszych jonów organizmu. Jest on podstawowym składnikiem mineralnym tkanki kostnej.
Wapń odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej czynności wielu mechanizmów regulacyjnych, wpływa na działanie licznych enzymów, hormonów, jest przekaźnikiem informacji wewnątrzkomórkowej. Stanowi niezbędny element procesu krzepnięcia krwi. Wapń wpływa również na przekaźnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni poprzecznie prążkowanych. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działając w ten sposób przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.
http://www.hormonalny.pl/wapn.htm

http://www.witaminy.org.pl/wapn/

Wapń – dietetyka

Wapń jest pierwiastkiem budulcowym i regulacyjnym w organizmie (makroelement). W ciele dorosłego człowieka znajduje się około 1000 gramów wapnia. Prawie 99% tego pierwiastka znajduje się w szkielecie kostnym. Pozostały 1% znajduje się w osoczu krwi, w trzech postaciach. Około 48% wapnia w krwi jest w postaci zjonizowanej, 46% znajduje się w powiązaniu z białkami, reszta występuje w kopleksach z cytrynianami i fosforanami. Sole wapnia wchodzą w skład kośćca i zębów, zapewniając ich odpowiednią wytrzymałość i twardość.
http://portalwiedzy.onet.pl/92959,,,,wapn,haslo.html

Wapń

(Ca, calcium) Pierwiastek chemiczny należący do grupy II A w układzie okresowym, liczba atomowa 20, masa atomowa 40,1. Znanych jest 20 izotopów wapnia, w tym 6 trwałych. W przyrodzie występuje w minerałach: wapieniu, marmurze, kalcycie, kredach (kreda jeziorna, kreda pisząca), aragonicie, szpacie islandzkim, dolomicie, gipsie, anhydrycie, fluorycie, fosforytach, apatytach, glinokrzemianach.

Wapń występuje również w wodach mineralnych, tkankach roślinnych i zwierzęcych. W organizmie człowieka, w postaci Ca3(PO4)2⋅Ca(OH)2, stanowi główny składnik mineralny kości. W tkankach miękkich reguluje metabolizm i funkcje fizjologiczne - jony wapnia są regulatorem skurczu mięśni.

Metaliczny wapń wydziela się elektrolitycznie ze stopionego chlorku. Jest srebrzystobiałym, miękkim metalem, o gęstości 1,54 g/cm3 i temperaturze topnienia 842°C. W związkach chemicznych występuje na +2 stopniu utlenienia. Bardzo aktywny chemicznie - w temperaturze pokojowej ulega działaniu fluoru (CaF2) oraz kwasów: solnego, azotowego, siarkowego, fluorowodorowego (powstają sole zawierające jon Ca2+).

Na gorąco wchodzi w reakcje z tlenem (CaO), chlorem (CaCl2), wodą (silnie zasadowy Ca(OH)2), siarką. Bardzo silnie ogrzany łączy się z wodorem (CaH2), węglem (CaC2) i azotem (Ca3N2). Sole wapnia barwią płomień na ceglastoczerwono.

Do ważniejszych związków wapnia należą poza wymienionymi: azotan wapnia Ca(NO3)2, siarczan wapnia CaSO4, fosforan wapnia Ca3(PO4)2. Stanowi on składnik stopów łożyskowych, nawozów, materiałów budowlanych i ceramicznych. Metaliczny wapń służy jako reduktor przy otrzymywaniu innych metali.

Wydzielony w 1808 z wapna gaszonego, przez H.Davy’ego, obecnie metodą Faradaya z CaCl2. Jest to metal barwy srebrzystej, łatwo utlenia się na powietrzu, musi być przechowywany w nafcie. Jest dosyć miękki; topi się w 850°C.

Jest na niego niewielkie zapotrzebowanie, za to jego związki są od dawna w masowym użytku. W przyrodzie występuje w ogromnych ilościach, głównie są to węglany (kreda), siarczany (gips), fosforany, krzemiany. Stanowi 3.4% chemicznego składu skorupy ziemskiej. Odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu organizmów żywych. W glebach zajmuje do 2%. Na ziemi o małej zawartości wapnia rośnie chaber i rumianek, zaś na ziemiach przesyconych tym metalem-mak, jaskier i oset.

Służy do oczyszczania „zabrudzonych” wodą cieczy takich jak ropa, benzyna czy alkohol. Tlenek wapnia służy do produkcji szkła i cementu. Zasada wapniowa jest powszechnie stosowana w reakcjach zobojętniania. Kiedyś był stosowany jako biała farba. W Polsce obficie występują węglany i siarczany wapnia, są one surowcem dla wielu gałęzi przemysłu. W przemyśle spożywczym używany jest jako konserwant (E203, E213, E263).
http://www.berylowce.republika.pl/wapn.htm

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

W jakich produktach jest wapń? (2) Anonim
pomorzesz mi (1) Anonim
Dlaczego Wiedźmin jest od 18 lat (1) Meluzyna
Funkcja f jest funkcją kwadratową dla której (1) Anonim
! Jak po angielsku napisać: (4) swiatslodyczy14

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy