Strona główna » Wszystkie » Jak jest zbudowany program nauczania matematyki?

Jak jest zbudowany program nauczania matematyki?

katka90

Jak jest zbudowany program nauczania matematyki?

Odpowiedzi (1)

Re: Jak jest zbudowany program nauczania matematyki?

Anonim

1. Adresat programu

Program mój kieruję do uczniów SP 140 z klas III-VI.


2. Geneza programu

Matematyka nie jest - niestety - przedmiotem lubianym przez społeczność uczniowską. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, skutków jeszcze więcej, a niewdzięczną rolą matematyka jest spowodowanie, aby ta powszechnie nielubianą gałąź nauki zamieniła się na lubianą. W swoim opracowaniu "Metody aktywizujące", przedstawionym na konferencji plenarnej w czerwcu 2005 roku starałam się pokazać kilka metod zaradczych, a także metod poszukiwań środków na zaszczepienie (choćby niewielu uczniom) matematycznego bakcyla.

Nadal szukam sposobu na to, aby przekonać uczniów, że sukces w matematyce jest równoznaczny z umiejętnością logicznego myślenia popartego systematycznością.

Umieć myśleć logicznie = umieć matematykę

Bardzo pomocne w kształceniu tej umiejętności są różne formy zadań szaradziarskich, zadań logicznych, a wśród nich "Obrazki logiczne" w oparciu o które chcę realizować program. Od dawna rozwiązuję zadania logiczne ukazujące się w czasopismach szaradziarskich, ale niedawno na rynku ukazało się nowe czasopismo "Obrazki logiczne", które wzbudziło moje szczególne zainteresowanie. Zadania przedstawione w tym czasopiśmie nie są łatwe, ale na takich właśnie miłośnikom łamania głowy zależy. Kiedy sama odgadłam metody ich rozwiązywania - przedstawiłam je mojemu synowi, który w miarę szybko przebrnął przez labirynt algorytmów prowadzących do rozwiązania obrazka logicznego. Maciek połknął bakcyla - rozwiązywanie obrazków zaczął traktować w kategoriach rozrywki (a jest to uczeń II klasy szkoły podstawowej). I to właśnie było dla mnie główną inspiracją do napisania tegoż programu, który - mam nadzieję - okaże się pomocny w pokazywaniu prostoty, klarowności, niedwuznaczności i całego piękna matematyki uczniom mojej szkoły, a to postawiłam sobie jako cel nadrzędny mojej pracy (patrz załącznik "Metody aktywizujące"). Z podstawami logiki uczniowie zapoznają się dopiero w liceum, ale dlaczego nie wzbogacać lekcji matematyki albo zajęć w kole matematycznym o podstawy logiki już od najmłodszych klas szkoły podstawowej, skoro cała matematyka to nic innego jak wykorzystanie logicznych prawideł? Skoro te prawidłowości (w obrazkach logicznych) są zrozumiałe dla mojego syna, to pewnie mogą być też zrozumiane przez uczniów mojej szkoły.


3. Program "Malowane liczbami" jest programem wspomagającym w nauczaniu matematyki.

Celem programu jest kształtowanie i doskonalenie umiejętności logicznego myślenia, wyrabianie i doskonalenie umiejętności analizowania i wyciągania wniosków, aby w efekcie zadania logiczne, które rozwijają sprawność umysłową uczeń mógł traktować w kategoriach rozrywki.Wszystkie te umiejętności są niezbędne w uczeniu się matematyki. Jeśli uczniowi uda się nabyć te umiejętności jest szansa na to, że całą matematykę dostrzeże jako "rozrywkę umysłową" a uczenie się matematyki będzie przyrównywał do rozwiązywania zagadek logicznych. Jeśli uczeń to zrozumie przestanie matematykę pojmować jako przedmiot trudny i przez większość uczniów niezrozumiały i nielubiany, a zacznie ją postrzegać jako naukę piękną, klarowną, w której jedna zależność wynika z drugiej.


4. Program "Malowane liczbami" jest programem zróżnicowanym,
w związku z tym przewidziałam w nim części:

- podstawową, ujmującą wspólny materiał dla wszystkich uczniów SP 140 z klas III-VI (6a)

- rozszerzającą, przewidzianą dla pewnej części uczniów, którzy nie będą mieli problemów ze zrozumieniem algorytmów rozwiązywania obrazków logicznych (6b)

- zindywidualizowaną, przewidzianą dla wąskiej grupy uczniów, którzy po zapoznaniu się z metodami rozwiązywania zadań logicznych typu obrazek logiczny i samodzielnym rozwiązywaniu tego typu zadań będą wyrażali ochotę na przystąpienie do szkolnego konkursu matematycznego o zdobycie tytułu Szkolnego Mistrza Logiki. W dalszej kolejności na zapoznanie się z algorytmami rozwiązywania zadań logicznych innego typu (np. Zagadka Einsteina, arytmografy, kryptarytmy).(6c)


5. Cele programu

Cele nadrzędne:
- popularyzacja matematyki
- popularyzacja zadań logicznych
- wyrabianie umiejętności logicznego myślenia
- wskazanie ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu

Cele szczegółowe:
- poznanie zadania logicznego typu "obrazek logiczny"
- poznanie algorytmów rozwiązywania "obrazka logicznego"
- kształcenie cechy cierpliwości potrzebnej do osiągnięcia zamierzonego celu
- kształcenie umiejętności wyciągania wniosków
- kształcenie takich cech jak staranność i dokładność
- wyłonienie uczniów o szczególnych uzdolnieniach matematycznych
- mobilizowanie uczniów, u których zostaną zauważone szczególne uzdolnienia do samodzielnego ich rozwijania
- zachęcanie uczniów do rywalizacji


6. Realizacja programu


http://www.wydawnictwologi.pl/program.php

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Z czego zbudowany jest włos? (1) Anonim
Co sądzicie o maturze z matematyki 2011? (2) Anonim
Program do archiwizacji danych (2) Anonim
Metodyka nauczania (3) sylwiaaa0510
przygotowanie do matury z matematyki (2) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy