Strona główna » Wszystkie » Jakie są odmiany malin?

Jakie są odmiany malin?

Anonim

Jakie są odmiany malin?

Odpowiedzi (2)

Re: Jakie są odmiany malin?

sylwiaaa0510

Odpowiedzi: 150
Wiarygodność: 63%

'Koral' jest odmianą uprawianą w rejonie Krakowa (do RO wprowadził ją Witold Łakomy).
W badaniach przedrejestrowych figurowała pod nazwą LAK 201. Odznacza się plennością, małą wrażliwością na mróz, wczesnym dojrzewaniem owoców, które są jasnoczerwone i średniej wielkości.

'Laszka', opisywana wcześniej jako numer 83361, wyhodowana została w Brzeznej przez dr. J. Danka. Wyróżnia się bardzo dużymi i trwałymi owocami, plennością i gładkimi pędami.
Z pewnością zdobędzie szybko krajowy rynek detaliczny i ma szansę skutecznie konkurować na giełdach owocowych z czołowymi odmianami zagranicznymi.

'Glen Ample' została stosunkowo niedawno wyhodowana w Szkocji i już stanowi główną odmianę deserową na rynkach zachodnich. Owoce są duże, kulistostożkowate, jędrne i smaczne. Wbrew początkowym obawom, po ostatniej zimie jej bezkolcowe pędy nie ustępowały wytrzymałością na mróz odmianom standardowym.

'Benefis' również pochodzi z Brzeznej. Wzmiankowany był już wcześniej jako numer 93022. Jest to odmiana plenna, średnio późna, o gładkich pędach. Owoce ma duże, stożkowate, typowo deserowe (czyt. też "Szkółkarstwo" 5/2005).

'Polesie' to nowa malina jesienna wyhodowana w SZD w Brzeznej. Była badana i opisywana jako nr 93453. W jej złożonym rodowodzie znajduje się m.in. malina czarna, przez co pędy są pokryte ostrymi kolcami, a owoce mają kolor ciemnoczerwony (fot. 5). Ważnymi jej zaletami produkcyjnymi są duże kuliste owoce i wczesny termin dojrzewania na pędach tegorocznych.


http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=696

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +1)
Re: Jakie są odmiany malin?

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

Wszystko się zgadza, ale koleżanka nie wypisała wszystkich odmian, więc dokończę:


Malina „Polana" wyselekcjonowana z pomiędzy 42 siostrzanych siewek pary „Heritage" i „Zeva Herbsternte" łączy w sobie wczesność dojrzewania z wysoką jakością i doskonałym pokrojem rośliny dla wolno stojącej formy prowadzenia krzewu. „Polana" sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej. Odmiana ta owocując na pędach jednorocznych, daje możliwość zastosowania prostszych technologii produkcji bez konieczności stosowania jakichkolwiek podpór. Krzew o pokroju idealnym dla wolno stojącej formy prowadzenia maliny. Koszenie jej pędów po zbiorze owoców pozwala pozostawić nam na zimę jedynie system korzeniowy. Dojrzewanie tej jesiennej odmiany rozpoczyna się w drugiej dekadzie sierpnia i trwa nawet do początków listopada lub do pierwszych przymrozków. Owoce tej odmiany są duże, czerwone, aromatyczne i bardzo smaczne. Polana jest odmianą bardzo plenną o wzroście średnio-silnym, mało wrażliwą na zamieranie pędów i średnio wrażliwą na gnicie owoców. Wartą dodania uwagą jest fakt, iż przy późno letnim i jesiennym owocowaniu, unikniemy porażenia przez kistnika i kwieciaka.

„Poranna Rosa" powstała ze skrzyżowania odmian „Polana" i gatunków z rodzaju Rubus. Rozpoczyna owocowanie na tegorocznych pędach już od pierwszego tygodnia września do końca sezonu wegetacyjnego. Może również powtarzać owocowanie w zwyczajowym terminie dojrzewania malin. „Poranna Rosa" wytwarza małą liczbę sztywnych, wyrównanych pędów wysokości około 1,5 metra, gęsto pokrytych silnymi kolcami. Plenność tej odmiany jest średnia, a jej owoce są duże, zbliżone do kulistych, żółte lub lekko pomarańczowe, zwarte, jędrne i bardzo smaczne. Odmiana ta doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach. „Poranna Rosa" z uwagi na późniejszy okres kwitnienia charakteryzuje się wyjątkowo małą podatnością na gnicie owoców, choroby, szkodniki i zamieranie pędów. Mała jest również jej podatność na uszkodzenia w czasie transportu, czy mróz.

Malina „Bristol" wymaga prowadzenia na podporach. Odmiana ta nie wytwarza jednak odrostów korzeniowych, co znacznie ułatwia jej pielęgnację. Krzew rosnąc bardzo silnie, dorasta nawet do 4 metrów. Jej łukowato wygięte na wierzchołkach pędy, wymagają skracania w okresie letnim. Na całej ich długości występują liczne, zakrzywione do dołu, średniej wielkości kolce. Wyrastające wiosną młode, zielone, z bardzo silnym nalotem woskowym pędy, stopniowo przebarwiają się na niebieskofioletowy kolor. Te oryginalne, fioletowo wybarwione, kolczaste, pędy stanowić mogą niezwykle dekoracyjny element ogrodu, a posadzone rzędem w większej ilości staną się dekoracyjnym żywopłotem. Odmiana jest wytrzymała na mróz. Zbiór jej owoców przeprowadza się przez okres około dwóch tygodni, rozpoczynając najczęściej w połowie lipca. Czarne owoce są pokryte silnym nalotem. Są małe lub średniej wielkości, o wadze około 2 gram, kuliste, jędrne, łatwo odchodzące od dna kwiatowego. Bardzo smaczne, o wysokiej wartości przetwórczej. Odmiana jest wytrzymała na mróz.



http://www.e-ogrody.com/a-031-maliny.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Uprawa malin (1) Anonim
Jakie są odmiany żab (1) BOlECJP
Jakie są odmiany kapust ? (2) Borixon
Jakie są odmiany truskawek? (1) Anonim
Jakie znaczenie dla malin ma siarczan potasu? (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy