Strona główna » Wszystkie » Czy umowa zlecenie liczy się do emerytury?

Czy umowa zlecenie liczy się do emerytury?

Anonim

27 lutego 2010, 20:56

Czy umowa zlecenie liczy się do emerytury?

Odpowiedzi (1)

Re: Czy umowa zlecenie liczy się do emerytury?

Anonim

27 lutego 2010, 22:21

Umowa zlecenia stanowi umowę prawa cywilnego i nie liczy się do stażu pracy, jeżeli chodzi o urlopy, okres wypowiedzenia czy wysokość odprawy. Osoba zatrudniona na umowę zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu
emerytalnemu i rentowemu . Podstawę prawną stanowi art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 13 pażdziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (publikacja: Dz.U. z 1998 r. nr 137, poz. 887, oraz z 2004 r. nr 210, poz. 2135) – „ Obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym podlegają, (…), osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są: 4) osobami wykonującymi pracę na podstawie (…) umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług
, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (…)”. Wyjątek od tej zasady zawarty jest w ust. 4 wymienionego artykułu. Wynika z niego, że osoby wykonujące pracę na umowie zlecenia nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami do ukończenia 26 lat.

Jeżeli od umowy zlecenia były odprowadzane powyższe składki
to umowa ta zostanie uwzględniona do wysokości emerytury. Zgodnie z dyspozycją art. 6 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (publikacja: tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 i nr 236, poz. 2355) umowa zlecenia stanowi okres składkowy. Podaję stosowny przepis tej ustawy:
- Art. 6 ust. 1 pkt 1 – „Okresami składkowymi są następujące okresy: 1) ubezpieczenia (…)”.
- Art. 6 6 ust. 2 - „ Za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. następujące okresy, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne”. Treść tego przepisu odnosi się m.in. do pracy na obszarze Państwa polskiego wykonywanej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

W celu ustalenia kapitału początkowego nie należy w Rp-7 wykazywać umowy zlecenia, bo druk ten jest przeznaczony dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Wpisywane są do niego dochody uzyskane ze stosunku pracy. W oddzielnym zaświadczeniu trzeba wykazać umowę zlecenia.

Oceń odpowiedź:
(Ocena: -14)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

czy umowa na zlecenie liczy sie do emerytury (1) 27.01.2012, 21:24
Anonim
jezeli pracuje na umowe zlecenie i potrancana jest (2) 05.01.2012, 17:48
Anonim
czym rółżni sie umowa o prace i umowa zlecenie (1) 21.03.2012, 19:25
Anonim
Umowa o pracę lub umowa o dzieło - Czym to ... (1) 02.10.2011, 21:53
celusia
O ile wzrosną emerytury w 2010 roku? (1) 02.03.2010, 17:48
Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne