Strona główna » Wszystkie » informacje o 3 maja

informacje o 3 maja

Anonim

informacje o 3 maja

Odpowiedzi (1)

Re: informacje o 3 maja

Ricky

Odpowiedzi: 770
Wiarygodność: 87%

3 maja jest 123. (w latach przestępnych 124.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 242 dni.

Święta:
* imieniny obchodzą: Aleksander, Alodia, Antonina, Diodor, Diodora, Juwenalis, Leonia, Maria, Mariola, Maura, Piotr, Świętosława, Teodulf, Tymoteusz, Wirzchosława i Wiola.
* Japonia – Święto Konstytucji (Kenpo Kinenbi)
* międzynarodowe:
o Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii[1]
o Światowy Dzień Wolności Prasy[2] (ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ)
* Polska:
o Święto Narodowe Trzeciego Maja (dzień wolny od pracy)
o Kościoły katolickie w Polsce – Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, uroczystość kościelna głównej patronki Polski
* wspomnienia i święta Kościoła katolickiego[3],[4]:
o św. Juwenalis (biskup Narni)
* Kościół Starokatolicki Mariawitów i tradycjonalizm katolicki: Uroczystość Znalezienia Krzyża Świętego
więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/3_maja


----------------
Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją[1][2]. Niektórzy uznają jednak konstytucję Filipa Orlika z 1710 r. lub konstytucję korsykańską z 1755 r. za pierwszą na świecie, a tym samym amerykańską za drugą i polsko-litewską za trzecią.

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.

Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką – spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Pomimo tej klęski i późniejszego II rozbioru Polski, Konstytucja 3 maja wpłynęła na późniejsze ruchy demokratyczne w świecie. Po utracie niepodległości w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".

więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

wyszukaj w encyklo pedji informacje na temay (2) Anonim
Apofis - ciekawe informacje (2) Anonim
Gdzie znajdę informację na temat importu z Chin? (1) Anonim
3 maja (1) Anonim
okupacja na Marymoncie (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy