Strona główna » Wszystkie » Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z "Potop

Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z "Potop

Anonim

Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z "Potopu" Henryka Sienkiewicza?

Odpowiedzi (1)

Re: Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z "Potop

Anonim

„Potop” jest powieścią historyczną napisaną przez jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy a mianowicie Henryka Sienkiewicza. W utworze tym ukazane zostały wszystkie warstwy siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej, oraz ich reakcje na groźbę utraty niezawisłości.

Najwnikliwiej jednak przedstawiona została postawa szlachty. W pierwszym fragmencie, przedstawiona jest scena sprzed oblężenia Jasnej Góry. Wypowiada się w niej Wrzeszczowicz, który jest cudzoziemcem wrogo nastawionym do polski, oraz Polaków. Świadczy o tym cytat: „Jest li na świecie taki drugi kraj, gdzie by tyle nieładu i swawoli dostrzec można…”. Według niego Polakom brakuje patriotyzmu. Nie walczą o swoją ojczyznę, gdy nie widzą w tym „swoich korzyści”. Opuścili swojego króla a także sprzedali kraj wrogom w zamian za to, że będą mogli żyć „po staremu” czyli swawolnie, w skłonności do pijaństwa. Przypisuje im wrodzoną skłonność do zła. Jedyną zaletą, jaką widzi Wrzeszczowicz w polskim narodzie jest dobra jazda, lecz cóż po niej kiedy taką jazdą można było się szczycić w XIII wieku za czasów galów, którzy jak nadmienia dalej i tak byli skazani na zgubę.

Natomiast fragment drugi jest wypowiedzią królowej podczas narady u Jana Kazimierza. Jej słowa są pełne optymizmu wobec Polaków. Zgadza się z tym że naród popełnił wiele błędów, lecz nie były to zbrodnie tak wielkie jak królobójstwo w Anglii. Mimo tego, iż naród jest swawolny i lekkomyślny nie jest skłonny do czynienia zła, ponieważ jest „wypełniony” wiarą. A za grzechy, które popełnił już pokutuje, okazuje skruchę a także nawraca się. Są gotowi do oddania życia, majątku za swoją ojczyznę i króla. Królowa widzi wielkie szanse na wydobycie się z klęski a co z tym idzie szanse na triumfy.

Obie opinie są bardzo subiektywne. Komentarze o polakach są bardzo różne. Jest to spowodowane tym, że w pierwszym fragmencie wypowiada się zdrajca natomiast w drugim matka narodu, czyli królowa. Zadania te są uzasadnione, lecz sympatia narratora jest po stronie królowej.

Polacy są bardzo religijni a udowadnia to ich powszechny gniew po zaatakowaniu przez Szwedów Częstochowy. Uznali oni swoje winy i widać po nich chęć poprawy (np. przemiana wewnętrzna Kmicica). Wzbudził się w nich na nowo duch patriotyzmu i wola walki, co można zobaczyć po reakcji różnych bohaterów na wiadomość o rzekomym planie porwania króla, lecz to jest tylko jeden z wielu przykładów udowadniający przemianę Polaków. Podsumowując, stwierdzam, iż fabuła ukazuje drogę narodu od upadku do odrodzenia się nie tylko w sensie politycznym, ale także duchowym, moralnym i militarnym. Taka przemiana mogła się odbyć dzięki Boskiej opiece, oraz wspólnym działaniu. Naród polski udowodnił, że w trudnych sytuacjach potrafi się złączyć i walczyć w słusznej sprawie.

Źródło: http://www.sciaga.pl/tekst/54873-55-jaki_obraz_polakow_xvii_wieku_wylania_sie_z_potopu_henryka_sienkiewicza

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +1)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

zabytki arhitektury klasycznej w XVII wieku (4) Anonim
Obraz wsi w literaturze XIX i XX wieku. (2) sylwiaaa0510
Dlaczego Eminem nie lubi Polaków? (2) Anonim
Co mi dolega .? Wyniki badań kobieta. (1) Anonim
Jaki obraz impresjonistyczny jest łatwy do (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy