Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/npro9/domains/pytajnik.net/public_html/configq.php on line 17 Kto ochrzcił Mieszka I? - Pytajnik.net - Katalog pytań, zadań domowych i porad
Strona główna » Wszystkie » Kto ochrzcił Mieszka I?

Kto ochrzcił Mieszka I?

Anonim

26 marca 2010, 09:24

Kto ochrzcił Mieszka I?

Odpowiedzi (1)

Re: Kto ochrzcił Mieszka I?

Anonim

26 marca 2010, 15:36

Chrztu mogło udzielić kilku ludzi - biskup Ratyzbony Michał, ewentualnie później konsekrowany, bo w 968 roku, biskup misyjny dla Polski - Jordan, przebywający zapewne w tym czasie w Polsce. W każdym razie byle kto władcy Polan nie chrzcił. Jako pośredników wskazuje się Czechów, co jest całkiem naturalne, i dostojników bawarskich. Ci drudzy byli na tyle daleko, że w akcie przyjęcia chrztu przez władcę Polan nie liczyli na nabytki terytorialne, za to widzieli swój sukces propagandowy i wreszcie jakąś przewagę nad Sasami, choćby tylko moralną. Zapewne wynagrodzono ich sowicie, ale tylko jednorazowo. Pobliscy Sasi liczyliby na wiele więcej, a ich życzenia mogłyby znaleźć poparcie u cesarza Ottona. W ten sposób ominięto ich ewentualne żądania, albo raczej odsunięto w czasie o pokolenie, gdyż pojawiły się jako element walki politycznej za panowania Bolesława Chrobrego. Posunięto się wtedy nawet do fałszowania bulli papieskich.
Cedynia 972, Paweł Rochala, Warszawa 2002.


Umiejętne rozegranie niuansów politycznych (książę przyjął nową wiarę za pośrednictwem Czech, w zasadzie bezpośrednio z Rzymu, z pominięciem episkopatu niemieckiego itp.) zredukowało do minimum ewentualne, negatywne konsekwencje tego aktu [chrztu], zwłaszcza możliwość obcej ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski.
Dylematy historii, Paweł Wieczorkiewicz, Marek Urbański, Arkadiusz Ekiert, Warszawa 2004


Ojcem chrzestnym mógł być teść Mieszka, Bolesław Srogi. Zgodnie z ówczesnym obyczajem chrzest tak ważnej osoby powinien odbyć się w Wielką Sobotę, która w 966 r. przypadała na 14 kwietnia. Dokonać zaś go powinien biskup. W 966 r. Czechy, rodzinny kraj Dąbrówki, podlegały biskupstwu ratyzbońskiemu, zatem przypuszcza się niekiedy, że to tamtejszy biskup Michał dokonał aktu chrztu Mieszka i jego dworu.
U źródeł Polski, Warszawa 2002.

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Jak powiemy na kogoś kto mieszka w pradze? (1) 04.02.2011, 16:47
Anonim
jak powiemy na kogoś kto mieszka w Berlinie (1) 12.01.2012, 19:05
Anonim
jak powiemy na kogoś kto mieszka w Berlinie (1) 12.01.2012, 19:05
Anonim
Kto mieszka na warmi i mazurach (4) 18.09.2011, 08:02
Anonim
kto mieszka w Berlinie ? (1) 12.01.2012, 19:05
Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy