Strona główna » Wszystkie » Jak powstaje miód?

Jak powstaje miód?

Anonim

W jaki sposób powstaje miód?

Odpowiedzi (1)

Re: Jak powstaje miód?

Anonim

Powstawanie miodu zaczyna się w chwili kiedy pszczoły zwiadowczynie zlokalizują gdzieś w bliskiej odległości od ula pożytek. Przy pomocy tańca przekazują tę wiadomość zbieraczkom, które przy sprzyjającej pogodzie gromadnie wyruszają do zbioru.
Zanim zebrany w polu nektar(lub spadź) stanie się miodem, potrzebny jest jeszcze długi proces dojrzewania, odbywający się w ulu.
Zbieraczki przekazują przyniesiony nektar pszczołom ulowym, które teraz będą przekazywać sobie każdą jego kroplę wielokrotnie "z ust do ust" tworząc swego rodzaju łańcuszek miodowy. W czasie tej wędrówki z nektaru odparowywany jest nadmiar wody jak również wzbogacony zostaje on w wiele cennych substancji. Równocześnie rozpoczyna się cykl przemian chemicznych, w wyniku których cukier złożony - sacharoza rozkłada się do cukrów prostych: glukozy i fruktozy.
Ostatecznie kropla dojrzewającego miodu trafia do komórki plastra, najpierw do niżej położonych na plastrze "dojrzewalni", gdzie czeka ją kolejne odparowanie wody, po czym składowana jest ostatecznie w położonych zwykle na górze plastra komórkach "magazynu"
Ostatnim etapem jest "zasklepianie" - nad całkowicie dojrzałym miodem pszczoły budują cienką woskową 'pokrywę', która zabezpieczy miód do czasu kiedy pszczoły (lub pszczelarz :) ) skorzysta z zapasów
Dojrzały miód ze względu na wysokie stężenie cukrów oraz obecność substancji bakteriobójczych wykazuje się niezwykłą trwałością - może być przechowywany przez wiele lat nie zmieniając swoich właściwości.

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Czy można czy łączyć miód z cytryną? (2) Anonim
Jak powstaje śnieg? (3) Anonim
Jak powstaje tęcza? (1) Anonim
Jak powstaje bursztyn? (1) Anonim
Jak powstaje mydło? (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy