Strona główna » Wszystkie » kierującemu rowerem zabrania się

kierującemu rowerem zabrania się

Anonim

kierującemu rowerem zabrania się

Odpowiedzi (1)

Re: kierującemu rowerem zabrania się

Kamil1500

Odpowiedzi: 89
Wiarygodność: 33%

Przepisy dla rowerzystów

1. Obowiązkowe wyposażenie

Rower, którym poruszamy się po drogach, musi być zaopatrzony w:

* z przodu białe lub żółte światło pozycyjne
* z tyłu czerwone światło pozycyjne (może być migające) oraz czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt
* dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
* przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec

2. Wyciąg najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Rowerzysta powinien poruszać się drogą dla rowerów lub drogą dla rowerów i pieszych. Jeśli takiej nie ma winien jechać poboczem. Gdy nie nadaje się ono do jazdy lub rowerzysta utrudniałby ruch pieszych, dopiero wówczas może zjechać na jezdnię.

Jazda rowerem chodnikiem lub drogą dla pieszych jest dozwolona wyjątkowo. Kodeks drogowy stanowi, że jest to możliwe wówczas, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i jednocześnie brakuje drogi dla rowerów, nadto w przypadku, kiedy jeśli rowerzysta opiekuje się dzieckiem do 10 lat jadącym obok niego na swoim rowerze. Pamiętajmy, że korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, musimy jechać zachowując szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Zabroniona jest jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu, jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach. Zabronione jest także czepianie się pojazdów.

Niedozwolone jest przejeżdżanie po przejściu dla pieszych w poprzek jezdni. Aby dostać się na drugą stronę ulicy, powinno się zawsze zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Jest to jedno z najczęściej popełnianych przez kierowców jednośladów wykroczeń.

W czasie od zmierzchu do świtu należy używać świateł, które stanowią obowiązkowe wyposażenie roweru.

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że będzie umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.


3. Kierujący rowerem a alkohol

Zabronione jest kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu lub podobnie do niego działającego środka (np. narkotyków, leków). Jadący rowerem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie) popełnia wykroczenie, za które grozi grzywna do 5 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów (sąd orzeka czy wszystkich), w tym wypadku prawo jazdy można stracić na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jadący rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) popełnia przestępstwo, za które grozi kara rocznego pozbawienia wolności oraz grzywna. Można też stracić prawo jazdy na okres minimum 1 roku, a maksymalnie 10 lat. Przepisy zabraniają także przewożenia na rowerze osoby będącej pod wpływem alkoholu. By móc kierować rowerem wieloosobowym oraz przewozić na rowerze inną osobę, trzeba mieć ukończone 17 lat.


4. Kto może jeździć na rowerze?

Do dziesiątego roku życia można jeździć na rowerze tylko pod opieką dorosłych. Taki rowerzysta według polskich przepisów jest traktowany jak pieszy. Jak już zasygnalizowaliśmy, osoba opiekująca się małym rowerzystą może wraz z nim korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Dzieci, które ukończyły 10 lat, chcąc wsiąść na rower, powinny uzyskać kartę rowerową. Posiadanie karty rowerowej (może ją później zastąpić karta motorowerowa lub prawo jazdy) jest wymagane jest od rowerzystów w wieku 10 - 18 lat. By otrzymać uprawnienia do kierowania rowerem trzeba zdać egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz egzamin praktyczny, z jazdy (m.in. odpowiednie ruszanie, hamowanie, prawidłowe wykonywanie manewrów na drodze). Kartę rowerową wydaje uczniowi dyrektor szkoły nieodpłatnie. Kto skończył 18 lat - może już jeździć bez karty rowerowej, od osób pełnoletnich nie wymaga się już uprawnienia do kierowania rowerem.


5. Jakie przepisy może złamać rowerzysta?

* Naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu (mandat karny w wysokości 100 zł)
* Przewożenie na rowerze osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (150 zł)
* Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (50 zł)
* Naruszenie obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku (50 zł)
* Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych (50 zł)
* Jazda rowerem po jezdni obok innego uczestnika ruchu (50 zł)
* Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach (50 zł) * Czepianie się pojazdów (100 zł)
* Naruszenie przez kierującego rowerem na przejeździe dla rowerzystów zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd (150 zł)
* Naruszenie przez kierującego rowerem na przejeździe dla rowerzystów zakazu zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny (100 zł)
* Niezgodne z przepisami korzystanie z chodnika (50 zł)
* Jazda bez świateł od zmierzchu do świtu (50 zł)
* Korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego - wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (200 zł)
* Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową rowerem (250 zł)

źr: policja : D

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego przemieszczanie się rowerem ma ... (1) Anonim
czego zabrania się rowerzyście? (5) Anonim
Kto jeździ dużo rowerem (4) Gumak
Czy jeździłeś dziś rowerem? (3) bolec1gjp
Podróż rowerem przez świat... (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy