Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/npro9/domains/pytajnik.net/public_html/configq.php on line 17 Jaki obowiązek ma rowerzysta? - Pytajnik.net - Katalog pytań, zadań domowych i porad
Strona główna » Wszystkie » Jaki obowiązek ma rowerzysta?

Jaki obowiązek ma rowerzysta?

Anonim

7 marca 2012, 14:12

Jaki obowiązek ma rowerzysta?

Odpowiedzi (1)

Re: Jaki obowiązek ma rowerzysta?

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%
7 marca 2012, 17:01

Każdy rowerzysta poruszający się po ulicach zarówno tych większych miast, jak i mniejszych miasteczek, doskonale wie ile czasu taka podróż go kosztuje nerwów i jak często traktowany jest przez kierowców samochodów osobowych czy dostawczych. Z drugiej strony jednak, część rowerzystów nie stosując się do obowiązujących przepisów sama powoduje utrudnienia innym użytkownikom dróg.

Tak więc nie ma winy po jednej ze stron, zazwyczaj jest ona gdzieś po środku. Często bowiem widzimy rowerzystów jadących obok siebie na drodze, lub pędzących po chodnikach. Oczywiście istnieją wyjątki kiedy taka jazda jest dozwolona. Jednak zasadniczo warto pamiętać, o tym, że kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, rowerzysta jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Obecnie było też tak, że na przejeździe rowerowym przez ulice poprzeczne rowerzysta nie ma pierwszeństwa (nawet, jeśli droga rowerowa jest częścią drogi z pierwszeństwem). Ponadto nie mógł on poruszać się po przejściu dla pieszych w poprzek jezdni, a także korzystać z chodnika dla pieszych poza pewnymi wyjątkami. Rowerzysta pełnoletni nie musi mieć prawa jazdy. Jednak cześć tych przepisów obecnie się zmienia, dostosowując je do warunków panujących w innych krajach europejskich. Dzięki tym zmiano rowerzysta będzie miał pierwszeństwo na skrzyżowaniu drogi głównej z podporządkowaną. Będzie mógł poruszać się chodnikiem w przypadku złej pogody, a także stosować opony z kolcami w czasie zimy.

Istotną kwestią jest również wyposażenie roweru, który powinien powsiadać
- z przodu – w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
- co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
http://www.yp.pl/blog/kultura-edukacja/szkolenia/prawa-i-uprawnienia-rowerzysty/

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? (1) 12.08.2010, 15:05
Anonim
kradzież w pracy (4) 01.03.2011, 09:01
Anonim
Czy trzeba mieć homologacje na CB radio ? (1) 16.08.2010, 17:32
Anonim
Obowiązkowe doszkolenia (1) 28.02.2011, 13:05
Anonim
Rowerzysta obliczyl że jeżeli pojedzie z (1) 31.03.2011, 17:16
Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy