Strona główna » Wszystkie » co to jest pojemnośc elektryczna źródła napięcia?

co to jest pojemnośc elektryczna źródła napięcia?

Anonim

29 grudnia 2011, 16:23

co to jest pojemnośc elektryczna źródła napięcia?

Odpowiedzi (1)

Re: co to jest pojemnośc elektryczna źródła napięcia?

Anonim

26 stycznia 2012, 16:07

» stosunek ładunku do potencjału elektrycznego przewodnika, na którym ten ładunek został zgromadzony: C = q/, gdzie C - pojemność elektryczna, q - ładunek, - potencjał przewodnika. Jednostką pojemności wukładzie SI jest farad (1 F). P.e. zależy od kształtu iwymiarów przewodnika oraz stałej dielektrycznej otaczającego przewodnik ośrodka. W szczególności p.e. kuli jest proporcjonalna do jej promienia, stąd wukładzie CGS jednostką pojemności jest cm. P.e. płaskiego kondensatora równa się C=S/d, gdzie - przenikalność elektryczna materiału wypełniającego kondensator, S - powierzchnia płytki, d - odległość pomiędzy płytkami. Pojemności mogą być połączone szeregowo lub równolegle, w pierwszym przypadku odwrotność pojemności wypadkowej równa się sumie odwrotności poszczególnych pojemności, w drugim przypadku pojemność wypadkowa jest sumą pojemności składowych. Pojemność włączona w obwód prądu stałego stanowi przerwę, może wówczas płynąć w nim prąd tylko w chwili włączenia i wyłączenia źródła prądu. W obwodzie prądu zmiennego pojemność nie jest przeszkodą w przepływie prądu, powoduje jedynie przesunięcie fazy napięcia w stosunku do fazy prądu.

http://albo-albo.pl/fizyka/pojemnosc-elektryczna.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Ile kosztuje gitara elektryczna ? (3) 03.02.2011, 15:37
Anonim
Jakie są źródła Wisły? (1) 20.02.2013, 13:25
Anonim
Ile waży słup wysokiego napięcia? (1) 10.12.2011, 19:48
bolec1gjp
Jaka jest pojemność ludzkiej pamięci mierzona (1) 07.02.2012, 14:18
nikodem251
Czym się kierowaćprzy kupnie samochodu?? (1) 20.04.2011, 14:21
Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Polecamy