Strona główna » Wszystkie » Mechanizm zakażeniem wirusem HIV ?

Mechanizm zakażeniem wirusem HIV ?

anastazja17

podaj z jakiej strony to wziąłeś/aś .

Odpowiedzi (1)

Re: Mechanizm zakażeniem wirusem HIV ?

Anonim

Mechanizm zakażenia HIV

HIV bezpośrednio uszkadza układy: immunologiczny i nerwowy. Komórkami docelowymi dla HIV są komórki układu immunologicznego posiadające receptor CD4: limfocyty T CD4 (limfocyty te noszące nazwę od cząsteczki CD4, która występuje na ich powierzchni, odgrywają główną rolę w odporności organizmu), makrofagi, monocyty, nabłonkowe komórki Langerhansa znajdujące się w skórze; na zakażenie wrażliwe są też inne rodzaje komórek np. komórki śródbłonka, komórki dendrytyczne węzłów chłonnych, komórki siatkówki, szyjki macicy, nabłonka pochwy, w tym też niektóre nie posiadające receptora CD4, zwłaszcza komórki znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym (HIV wykrywa się w ośrodkowym układzie nerwowym u 75-90 proc. osób zakażonych bezobjawowo) [10]. Prawdopodobnie to zakażone makrofagi pośredniczą w zakażaniu innych komórek organizmu; przypuszcza się też, że mechanizm zakażenia z pominięciem receptora CD4+ może odgrywać rolę w zakażaniu komórek układu nerwowego [1,7].


Zakażanie przez HIV (HIV-1) tych komórek jest procesem wielofazowym. jego główne etapy to: przyłączenie wirusa do powierzchni komórki docelowej, fuzja wirusa z błoną komórkową za pośrednictwem receptorów, uwolnienie wirusowego RNA wewnątrz komórki, transkrypcja (przepisanie) wirusowego RNA na DNA (za pomocą enzymu HIV tzw. odwrotnej transkryptazy), integracja wytworzonego DNA z DNA komórki gospodarza (przy pomocy innego enzymu HIV - integrazy), replikacja (namnażanie) DNA wirusa, produkcja jego RNA i białek, dojrzewanie wirusa (w tym uczestniczy trzeci enzym HIV proteaza) oraz uwolnienie cząsteczek HIV i zakażanie innych komórek [1]. W ten sposób zakażona komórka jakby "niechcący" produkuje nowe kopie wirusa. Obecnie stosowane leki przeciw HIV (leki antyretrowirusowe) mają zatrzymać namnażanie się wirusa przez hamowanie działania jego dwóch enzymów: odwrotnej transkryptazy i proteazy. Wirus po wniknięciu do organizmu człowieka odbywa wiele takich cykli, ponieważ jego czas przeżycia wynosi ok. 24-48 godzin. Podczas kolejnych cykli zachodzą błędy na etapach transkrypcji (przepisania jego materiału genetycznego), co prowadzi do powstawania mutantów HIV. Coraz nowe mutanty wirusa są przyczyną niewrażliwości na leki oraz ułatwiają jego przetrwanie w organizmie, gdyż naturalne mechanizmy obronne nie rozpoznają ich nowych antygenów.

http://www.wychowawca.pl/miesiecznik/12-108/03.htm

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

z jakiej strony? (1) Anonim
Jakie są objawy zakażenia wirusem HIV? (4) Anonim
mechanizm powstawania dźwięku... (2) Anonim
na czym polega mechanizm prania? (1) Anonim
gta4 (4) lukasz

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy