Strona główna » Wszystkie » Systemy fotosynyetyczne u roślin niższych.?

Systemy fotosynyetyczne u roślin niższych.?

Anonim

Systemy fotosynyetyczne u roślin niższych.?

Odpowiedzi (1)

Re: Systemy fotosynyetyczne u roślin niższych.?

Anonim

Fotosynteza jest procesem umożliwiającym roślinom zielonym wykorzystywanie energii światła słonecznego do przekształcania dwutlenku węgla i wody w bogate w energię związki organiczne, jakimi są węglowodany. Jednym z produktów fotosyntezy jest tlen cząsteczkowy (1). Proces ten przebiega w dwóch fazach: świetlnej i ciemniowej. Do fotosyntezy zdolne są wszystkie organizmy, które zawierają chlorofil. „Mogą to być rośliny zielone, rośliny o innym zabarwieniu, w których barwa chlorofilu jest maskowana przez inne barwniki (brunatnice, krasnorosty), a także bakterie fotosyntezujące” (2). Fotosynteza zachodzi w chloroplastach. Większość tkanek zawierające chloroplasty u roślin wyższych zlokalizowana jest w liściach. Chloroplasty otoczone są podwójną błoną. Wewnątrz każdego chloroplastu znajdują się drobniejsze ciałka o charakterystycznej warstwowej (lamelarnej) strukturze, tzw.grana, które zawierają chlorofil. Grana zbudowane są z warstw cząsteczek ułożonych w stosy, jedna na drugiej. Są to cząsteczki białka występujące na przemian z warstwami zawierającymi chlorofil, karoten i inne barwniki oraz lipidy zawierające galaktozę lub siarkę i tylko jeden kwas tłuszczowy. „Przypuszcza się, że te aktywne powierzchniowo lipidy zostają zaadsorbowane pomiędzy warstwami i służą do stabilizacji blaszek (lameli) składających się z występujących na przemian warstw białek oraz barwników” (3). Lamelarna struktura granów ma duże znaczenie za względu na umożliwienie przekazywania energii pomiędzy sąsiadującymi ze sobą cząsteczkami w procesie fotosyntezy.
Niezbędne do procesu fotosyntezy są woda i dwutlenek węgla. Woda pobierana jest przez rośliny lądowe za pomocą korzeni, zaś rośliny wodne zaopatrują się w nią przez dyfuzję z otaczającego środowiska. Z kolei dwutlenek węgla dyfunduje do rośliny przez szparki – maleńkie otworki otoczone komórkami szparkowymi. CO2 używany jest nieprzerwanie w procesie fotosyntezy, zatem jego stężenie w komórkach roślinnych jest nieco niższe niż w atmosferze, co powoduje ciągłą jego dyfuzję do komórek liścia. Natomiast przez szparki na zewnątrz liścia dyfunduje tlen wydzielający się podczas fotosyntezy (aparaty szparkowe u roślin lądowych znajdują się na spodniej stronie liścia, a u roślin, których liście ścielą się na powierzchni wody – np. rzęsa, grzybienie – aparaty szparkowe umieszczone są na stronie wierzchniej; na 1 mm2 powierzchni liścia przypada od 40 do 500 aparatów szparkowych). Tworzące się w tym procesie cukry przemieszczają się z miejsc, w których powstają do miejsc o niższym natężeniu. Uczestniczący w fotosyntezie chlorofil – zielony barwnik – pochłania widzialne promieniowanie świetlne o pewnych długościach fal(4) . Cząsteczki chlorofilu składają się z wielu atomów węgla i azotu połączonych w skomplikowany pierścień, w którego centrum występuje atom magnezu połączony z dwoma spośród czterech atomów azotu.
Cząsteczka chlorofilu jest „układem sprzężonych, występujących na przemian w pierścieniu wiązań podwójnych i pojedynczych” (5). Umożliwia to wiele transformacji. Cząsteczka chlorofilu jest układem rezonansowym, z możliwością różnorodnego rozmieszczania elektronów zewnętrznych bez jakichkolwiek przesunięć atomów wchodzących w jego skład, co zapewnia cząsteczce stabilność. Układ sprzężonych pojedynczych i podwójnych wiązań zawiera ruchliwe elektrony π, które są połączone z układem sprzężonym jako całością. Do przesunięcia takich elektronów na orbitach o wyższym poziomie energetycznym potrzebna jest niewielka ilość energii(6) . Wyróżniamy kilka odmian chlorofilu, z których dwie najważniejsze otrzymały nazwy: chlorofil a i chlorofil b. Ten drugi ma o jeden atom tlenu więcej i o dwa atomy wodoru miej niż chlorofil a. Wszystkie rośliny zielone i glony zawierają chlorofil a. Natomiast chlorofil b nie występuje u wielu glonów oraz u pewnych innych roślin. Oprócz chlorofilu rośliny zawierają inne barwniki, które pochłaniają energię świetlną i przekazują ją chlorofilowi, np. ciemnopomarańczowy karoten, żółty ksantofil. Krasnorosty i sinice zawierają fikocyjaninę i fikoerytrynę – wykazujące dużą wydajność fotosyntetyczną. Chlorofile najsilniej pochłaniają promieniowanie czerwone i niebieskie. Zespół cząsteczek barwników absorbujących energię świetlną i przekazujących ją do cząsteczki chlorofilu określa się terminem jednostki fotosyntetycznej. W cząsteczce chlorofilu następuje przekształcenie energii świetlnej w chemiczną. Każda jednostka fotosyntetyczna absorbuje światło, gromadzi je i dostarcza do tej cząsteczki chlorofilu, która uczestniczy w reakcji fotochemicznej (7).
http://www.edukacja.edux.pl/p-12478-fotosynteza.php

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Wyjaśnij definicje wyrażenia: systemy naturalne. (1) zaneta03255
Do jakich roślin zaliczamy soję? (2) Anonim
Co jaki czas należy wymieniać podłoże roślin? (4) Anonim
do jakich roślin zaliczamy soję (1) Anonim
Sporofit to jakie pokolenie u roślin? (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy