Strona główna » Wszystkie » Podaj reakcje zachodzące w fazie świetlnej

Podaj reakcje zachodzące w fazie świetlnej

Anonim

fotosyntezy.?

Odpowiedzi (1)

Re: Podaj reakcje zachodzące w fazie świetlnej

Anonim

Faza świetlna fotosyntezy (inaczej fotochemiczna) obejmuje reakcje chemiczne wymagające obecności światła do ich przebiegu. W wyniku reakcji świetlnych powstaje ATP (adenozynotrifosforan) i NADPH (fosforan dinukleotydu nikotynamidoadeninoweg). Chloroplasty wykorzystują energię świetlną do syntezy ATP z ADP i nieorganicznego fosforanu. Proces ten nazwano fosforylacją fotosyntetyczną.
W fazie świetlnej – przebiegającej w granach chloroplastów – biorą udział dwa fotosystemy chlorofilu różniące się głównie właściwościami występujących w nich chlorofilu i karetonoidów. Pochłaniane przez chlorofil fotony powodują wybicie elektronu z cząsteczki chlorofilu. Elektrony są natychmiast wychwytywane przez tzw. układ przenośników elektronów, składający się z flawoproteidu, cytochromów, ferredoksyny i plastochinonu. Cząsteczka chlorofilu, która utraciła elektron, może go przyjąć z powrotem bezpośrednio, wówczas nastąpi reemisja energii świetlnej w postaci fluorescencji. Jeśli oderwany elektron zostanie przejęty przez ferredoksynę, może on powrócić do chlorofilu przez kilka etapów od ferredoksyny przez flawoproteid na cytochron, a następnie na chlorofil. W ten sposób zostaje zachowana w postaci energii chemicznej energia promienista bez straty w formie fluorescencji czy ciepła. Jeżeli elektron wybity z fotosystemu I (PS I) po przejściu przez szereg przenośników wraca do tego samego fotosystemu, wówczas mamy do czynienia z fosforylacją fotosyntetyczną cykliczną. Wytworzenie się w tym procesie cząsteczek ATP zapewnia dalszy przebieg fotosyntezy w fazie ciemnej. W sytuacji, gdy elektrony wybite z fotosystemu I, transportowane są na przenośniku wodoru NADP, a miejsce po nich, w cząsteczce chlorofilu wchodzi elektron z innego fotosystemu (z innej cząsteczki chlorofilu, PS II), wówczas mówimy o fosforylacji niecyklicznej. Ten proces przyczynia się do powstania NADPH i rozpadu cząsteczki wody (fotoliza wody). Dostawcą elektronów wzbudzonemu chlorofilowi jest H2O, która pod wpływem światła rozpada się na jony wodorowe H+ i wodorotlenowe OH-. Kationy wodorowe tworzą NADPH, zaś z anionów wodorotlenowych uwalnia się tlen, będący końcowym produktem fotosyntezy.
Można wyróżnić cztery części składowe fotosyntetycznych układów transportu elektronów prowadzących do i od każdego z dwu fotosystemów. Jedna część prowadzi do fotosystemu I, w której 4 elektrony utleniają 2HO- do O2. Elektrony z tego układu przekazywane są na plastochinony – te z kolei pośredniczą między fotosystemem I i II i przekazują elektrony na cytochrony a dalej na plastocyjaninę i następnie na chlorofil. „Po przejściu elektronów przez ten łańcuch powstaje ATP” (9). Akceptorem elektronów z tego chlorofilu jest substancja redukująca ferrodyksynę a następnie ferrodyksyna. „Z kolei flawoproteid reduktaza ferredoksyna: NADP+ przenosi elektrony z ferredoksyny na NADP+, w wyniku czego następuje jego redukcja na NADPH” (10).
Równanie fosforylacji fotosyntetycznej niecyklicznej przebiega następująco:
światło
NADP+H2O+ADP+P .......NADPH2
chlorofil +ATP+½O2

http://www.edukacja.edux.pl/p-12478-fotosynteza.php

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Tlenki niemetali. (2) Anonim
Tlenki metalu. (2) Anonim
opisać zjawisko zachodzące podczas obrotu ziemi (1) Anonim
Opisz przebieg fotosyntezy. (1) zaneta03255
Jaki jest zapis fotosyntezy? (1) zaneta03255

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy