Strona główna » Wszystkie » Co zrobić w razie stłuczki?

Co zrobić w razie stłuczki?

Anonim

Co zrobić w razie stłuczki?

Odpowiedzi (1)

Re: Co zrobić w razie stłuczki?

Anonim

Postępowanie w razie wypadku - STŁUCZKA
Przede wszystkim należy usunąć pojazdy z jezdni, lecz powinno się koniecznie zaznaczyć ich położenie po wypadku (np. poprzez obrysowanie kamieniem na asfalcie).
Istotni będą świadkowie zdarzenia, dlatego należy zadbać o kontakt z tymi osobami poprzez spisanie ich telefonów i adresów. Jeżeli odmówią podania tych danych, to pozostaje nam dyskretne spisanie numerów rejestracyjnych i marek ich samochodów.

Straty pokrywa winny wypadku. Należy spisać oświadczenie lub wypełnić formularz wypadkowy, w którym sprawca wypadku oświadcza, że spowodował zdarzenie i opisuje jego przebieg (dzień, godzinę i miejsce - schemat), oraz powstałe uszkodzenia. W oświadczeniu muszą znaleźć się pełne dane sprawcy spisane z dowodu osobistego i rejestracyjnego oraz prawa jazdy i polisy OC (numer i data wystawienia). Koniecznie należy sprawdzić czy są aktualne badania techniczne, oraz ważność polisy OC. Podpis sprawcy i data zdarzenia muszą być czytelne.

Niezwłocznie po wypadku (do 3 dni) poszkodowany w wypadku powinien zgłosić się do oddziału ubezpieczyciela sprawcy lub poleconego przez nich rzeczoznawcy, który określi straty.

Jeżeli sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia OC, wówczas koniecznie wzywamy policję, a protokół składamy w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym (lub najbliższym miejsca zamieszkania - mają obowiązek przyjąć). Odszkodowanie za szkody na zdrowiu i mieniu wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku poszkodowany sam będzie musiał pokryć koszty naprawy samochodu, chyba, że posiada wykupioną polisę autocasco. Jeżeli nie posiada polisy AC może jedynie uzyskać odszkodowanie za straty na zdrowiu. Gdyby udało się zapisać tablice rejestracyjne samochodu sprawcy to należy podać je policji, a następnie odszkodowania dochodzić na drodze sądowej.

Jeżeli winny wypadku proponuje zapłatę za szkodę, można ją przyjąć pod warunkiem, że szkoda jest nieduża i nie ujawnią się na większą skalę u mechanika. Towarzystwo Ubezpieczeniowe i tak nie pokryje straty do wartości połowy najniższego wynagrodzenia tj. do 350 zł czyli np. za uszkodzone lusterko, reflektor czy zderzak (przy tańszych pojazdach).

Kiedy należy wezwać policję

* gdy trudno jest ustalić kto zawinił albo sprawca kręci i nie chce dokładnie opisać zaistniałego zdarzenia. Istnieje wówczas podejrzenie, że może zmienić zeznania lub nie zgłosić wypadku u swojego ubezpieczyciela (notatki policji potwierdzą twoją wiarygodność);
* gdy sprawca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
* gdy samochód sprawcy jest niesprawny (nie ma badań technicznych) lub jest kradziony;
* gdy dokumenty sprawcy (dowód rejestracyjny, prawo jazdy lub polisa) są nieczytelne lub wskazują, że są podrobione, a więc bezużyteczne w roszczeniach o odszkodowanie.

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Na razie czy narazie? (2) Anonim
Co zrobić gdy schodzi skóra po opalaniu ? (1) Anonim
Ile jak na razie Polacy zdobyli medali w Vancouver (1) Anonim
Znasz skuteczną metodę na trądzik ? (5) legofan2000
! Moderator strony (5) gregor

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy