Strona główna » Wszystkie » Co zrobić w wypadku ukąszenia przez żmiję?

Co zrobić w wypadku ukąszenia przez żmiję?

Anonim

Co zrobić w wypadku ukąszenia przez żmiję?

Odpowiedzi (2)

Re: Co zrobić w wypadku ukąszenia przez żmiję?

Anonim

Gdy żmija ukąsi, należy działać natychmiast. Zadaniem pierwszej pomocy jest zapobieganie przeniknięcia jadu ze skóry i mięśni do krwiobiegu.

Właściwe postępowanie:
obmycie miejsca ukąszenia, aby usunąć jad znajdujący się na powierzchni skóry. Nadaje się do tego woda, lub nadmanganian potasu, z którego można też zrobić okład

unieruchomienie chorego. Dotyczy to zwłaszcza ukąszonej części ciała. Ogranicza to rozprzestrzenianie się jadu – praca mięśni przyspiesza bowiem krążenie i ułatwia wchłanianie. Chorego najlepiej położyć na plecach.

założenie opaski uciskowej powyżej miejsca ukąszenia. Jeśli miejscem ugryzienia jest przedramię, opaskę zakładamy na ramię, zaś w razie ukąszenia stopy - owijamy udo. Opaskę zakładamy w taki sposób, żeby hamowała odpływy krwi żylnej w kierunku serca, lecz żeby nie zatrzymywała dopływu krwi tętniczej.
Dwa końce opaski przekładamy przez pętlę i zaciskamy tak, by kończyna przybrała barwę sino-czerwoną. Pod skórą powinny uwidocznić się żyły. Tętno jednak musi zostać wyczuwalne. Sprawdzamy je na grzbiecie stopy (miedzy I i II kością śródstopia) albo nadgarstku.
Opaska uciskowa zapobiega przedostaniu się jadu do krwiobiegu, a poza tym powoduje wzrost ciśnienia w podwiązanych naczyniach, co wywołuje krwawienia z rany i wypłynięcie na zewnątrz pewnej części jadu. Dzięki opasce zyskuje się tez na czasie i enzymy znajdujące się w tkankach mają szansę rozkładać jad.
Ucisk można zdjąć tylko na zlecenie lekarza.

wezwanie pogotowia lub natychmiastowe przetransportowanie chorego do szpitala w celu podania surowicy (należy ją podać przed upływem 24 godzin od ukąszenia)

okrycie chorego kocem dla utrzymania ciepła (jad może wywołać wstrząs)

baczne obserwowanie tętna i oddechu poszkodowanego

Czego absolutnie NIE ROBIMY w przypadku ukąszenia żmii:
nie rozcinamy rany

nie wysysamy w żaden sposób jadu. Nie ma to wpływu na ratowanie chorego, a może spowodować zagrożenie dla osoby ratującej

nie wstrzykujemy nic w ukąszoną kończynę (chyba, że mamy surowicę i potrafimy zrobić zastrzyk)

nie podajemy żadnych płynów (chociaż niektórzy dopuszczają, a nawet zalecają podanie czarnej gorącej kawy)

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Co zrobić w wypadku ukąszenia przez żmiję?

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

A jeśli nie mamy żadnych przyrządów z apteczki. To należy wziąć jakiś kawałek materiału i mocno zacisnąć nad miejscem zranionym, aby jad się nie rozchodził tak szybko. I pamiętajmy, aby nie wysysać jadu, tak jak w filmach, może wam surowo zaszkodzić.

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Jak dosło do wypadku pociągów w Szczekocinach? (1) Anonim
jak zrobic zadanie z kl 3 czesc 3o (1) Anonim
siagajac z wrzuty przez zrzute (1) Anonim
Można gdzieś zrobić pieczątki artystyczne? (2) Anonim
grozby (1) beatabar123

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy