Strona główna » Wszystkie » Opisz przebieg fotosyntezy.

Opisz przebieg fotosyntezy.

zaneta03255

Opisz przebieg fotosyntezy.

Odpowiedzi (1)

Re: Opisz przebieg fotosyntezy.

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

otosynteza przebiega w dwóch fazach:

fazie jasnej (świetlnej) - miejsce zachodzenia: grana chloroplastu;
fazie ciemnej (niezależnej od obecności światła) - miejsce zachodzenia: stroma chloroplastu.

Faza jasna procesu fotosyntezy:

Udział biorą tu dwa wbudowane w błonę gran chloroplastowych fotosystemy: PSI oraz PSII, które składają się z wielu cząsteczek chlorofilu. Pośród nich jest jedna, z której zostaje wybijany elektron, a pozostałe wychwytują kwanty światła przekazując ich energię tej cząsteczce.

Przebieg jest następujący: chlorofile z układu PSII absorbują fotony światła, przekazując ich energię do aktywnej cząsteczki, z której w wyniku tego zostaje wybity elektron. Wędruje on następnie przez szereg przenośników: feofitynę, następnie na przenośnik QA, gdzie akceptorem elektronu jest plastochinon, potem na QB (przyjmujący dwa kolejne elektrony), od którego odłącza się plastochinol, przenosząc elektrony do kompleksu cytochromowego. Tam miedź w plastocyjaninie redukuje się, a elektrony są przenoszone do centrum PSI, by zapełnić lukę po wybitym kolejnym kwantem światła elektronie. Pierwszym akceptorem układu PSII jest chlorofil a, potem witamina K oraz białka żelazowo-siarkowe, by potem dzięki ferrodoksynie elektron spoczął na NADP+. W trakcie tej wędrówki uwalnia się energia, wykorzystywana do syntezy ATP. W PSII deficyt elektronowy uzupełniany jest elektronami pochodzącymi z rozbicia cząsteczek wody, a pochodzące z tego procesu fotolizy protony redukują NADP+ do NADPH+H+.

Opisany proces to niecykliczny transport elektronów, którego istotą jest wytworzenie tzw. siły asymilacyjnej (ATP oraz NADPH+H+), która zostanie zużyta w fazie ciemnej. Ubocznym produktem jest tlen. Istnieje również transport cykliczny, gdzie wytwarzany jest jedynie ATP.

Faza ciemna (cykl Calvina):

Zachodzą tu trzy przemiany:

1. Karboksylacja - rybulozo-1,5-difosforan (RuDP, związek 5-węglowy) przyłącza pobrany w aparatach szparkowych dwutlenek węgla (związek 1-węglowy). Powstaje nietrwały 6-węglowy związek, rozkładany na dwie 3-węglowe cząstki kwasu fosfoglicerynowego (PGA).

2. Redukcja - powstały PGA redukowany jest do postaci PGAL (aldehydu fosfoglicerynowego) dzięki użyciu siły asymilacyjnej.

3. Regeneracja - jest odtwarzaniem RuDP z użyciem PGAL (z sześciu powstających cząsteczek PGAL pięć zużywane jest na regenerację, a jedna to zysk końcowy fotosyntezy, służący do wytworzenia glukozy w wyniku dalszych reakcji).

Istotą tej fazy jest powstanie prostego cukru (3-węglowy PGAL), który służy do syntezy bardziej złożonych związków organicznych (wielocukrów, lipidów, białek).

Opisany powyżej przebieg fazy ciemnej jest typowy dla tzw. roślin C3 (od powstającego po karboksylacji 3-węglowego PGA). Istnieją jednak rośliny C4, u których akceptorem CO2 jest fosfoenolopirogronian (PEP), a powstaje związek 4-węglowy - szczawiooctan. Następnie przekształcany jest on do jabłczanu i wchodzi w cykl Calvina (zachodzący w komórkach pochwy okołowiązkowej).

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/biologia/botanika/19149-og%C3%B3lny_przebieg_fotosyntezy.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

opisz przebieg bitwy pod grunwaldem (3) Anonim
opisz przebieg naborzeństwa gorzkich żali (1) Anonim
Rola ATPazy w procesie fotosyntezy.? (1) Anonim
Jaki jest zapis fotosyntezy? (1) zaneta03255
Jaki jest zapis procesu fotosyntezy? (1) zaneta03255

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy