Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/npro9/domains/pytajnik.net/public_html/configq.php on line 17 Czym się różni wirus od bakterii? - Pytajnik.net - Katalog pytań, zadań domowych i porad
Strona główna » Wszystkie » Czym się różni wirus od bakterii?

Czym się różni wirus od bakterii?

Anonim

7 marca 2010, 19:12

Czym się różni wirus od bakterii?

Odpowiedzi (1)

Re: Czym się różni wirus od bakterii?

Anonim

8 marca 2010, 22:19

Różnice między wirusami a bakteriami są liczne. Wirusy są najmniejszymi i najprostszymi znanymi formami życia. Są 10 do 100 razy mniejsze od bakterii. Największą różnicą między nimi jest fakt, że wirusy potrzebują żywego organizmu (gospodarza) – jak roślina czy zwierzę – aby się rozmnażać, podczas gdy większość bakterii może rozwijać się na powierzchniach przedmiotów martwych.

Poza tym w odróżnieniu od bakterii, które atakują organizm jak żołnierze prowadzący zażarty bój, wirusy są partyzantami. Bardziej infiltrują niż atakują. Dosłownie najeżdżają ludzkie komórki i zamieniają ich materiał genetyczny z normalnych funkcji na produkowanie samego wirusa.

Dodatkowo bakterie niosą ze sobą cały mechanizm potrzebny im do wzrostu i rozmnażania się, podczas gdy wirusy przenoszą głównie informację genetyczną – np. DNA, RNA w białkowej i/lub błoniastej otoczce. Wirusy wykorzystują organizm gospodarza do rozmnażania. W pewnym sensie wirusy nie są naprawdę „żywe”, lecz w gruncie rzeczy są informacją genetyczną (DNA lub RNA), która unosi się w środowisku aż napotka odpowiedniego żywego gospodarza.

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +1)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Czym różni się kolęda od pastorałki? (2) 30.01.2011, 19:07
Anonim
Czym różni się przedst. medyczny i ... (1) 27.07.2011, 16:39
aqua21
Czym różni się kalendarz juliański od ... (2) 02.03.2010, 10:41
Anonim
Czym się różni olej syntetyczny od ... (1) 07.03.2010, 19:35
Anonim
Czym się różni ekstensywny i intensywny ... (1) 07.03.2010, 19:16
Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy