Strona główna » Wszystkie » uzupełnij tabele wpisując cechy charakteryzujące

uzupełnij tabele wpisując cechy charakteryzujące

Anonim

skorupe kontynentalną i oceaniczną

Odpowiedzi (1)

Re: uzupełnij tabele wpisując cechy charakteryzujące

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

Skorupa oceaniczna powstaje w wyniku wylewania i zastygania lawy na dnie dolin ryftowych. Zbudowana jest w dużej mierze ze skał magmowych wylewnych (np.: bazaltu) i jest z reguły młodsza od skał budujących skorupę kontynentalną (najstarsze skały na dnie oceanu liczą sobie około 200 mln lat). "Młodość" skorupy oceanicznej tłumaczy się tym, że ulega ona ciągłej wymianie: nowa skorupa oceaniczna powstaje w wyniku wylewania i zastygania lawy w dolinach ryftowych, a jednocześnie w rowach oceanicznych (strefach subdukcji) następuje jej wciąganie w głąb płaszcza ziemi, gdzie ulega przetopieniu. Średnia gęstość materii budującej skorupę oceaniczną wynosi 2,7-2,8 g/cm3.
Skorupa kontynentalna powstaje głównie w wyniku kolejnych ruchów górotwórczych. W jej budowie uczestniczą zarówno skały magmowe wylewne i głębinowe, jak i metamorficzne, pochodzące z różnych er i okresów geologicznych. Charakterystycznymi elementami skorupy kontynentalnej są platformy i tarcze prekambryjskie, a także paleozoiczne (czyli kratony) oraz obszary wypiętrzone w wyniku kolejnych orogenez. Średnia gęstość materii budującej skorupę kontynentalną wynosi 3-3,3 g/cm3
Pomiędzy skorupą oceaniczną a kontynentalną występuje skorupa przejściowa (suboceaniczna lub subkontynentalna)
Na powierzchni skorupy oceanicznej i kontynentalnej występują skały osadowe. Pokrywa ta ma charakter nieciągły.
Cechą charakterystyczną skorupy ziemskiej jest wzrost temperatury wraz z głębokością. Tempo wzrostu temperatury określamy stopniem geotermicznym , czyli stosunkiem przyrostu głębokości do wzrostu temperatury. Średnia wartość stopnia geotermicznego wynosi 33m, ale wykazuje on duże zróżnicowanie. Najmniejszą wartość przyjmuje on na obszarach wulkanicznych lub młodych geologicznie (kilka-kilkanaście metrów), a największą na terenie starych struktur prekambryjskich (nawet do ponad 150m). Wartość stopnia geotermicznego ma duże znaczenie przy budowie głębokich kopalń oraz pozyskiwaniu ciepła z wnętrza ziemi.

http://geografia_liceum.republika.pl/skorupa.htm

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Porównaj cechy charakteryzujące kultury ... (1) Anonim
technika pożary (1) klaudusia200123
Uzupełnij (1) Anonim
Spójrz na plan(...) I uzupełnij tabelę (1) Anonim
cechy wojownika (5) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy