Strona główna » Wszystkie » Co to jest potas

Co to jest potas

Flatron

Co to jest potas

Odpowiedzi (3)

Re: Co to jest potas

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

Potas (K, łac. kalium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali alkalicznych w układzie okresowym.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Potas

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Co to jest potas

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

Poprzedni Następny

Potas 19K - pierwiastek chem. z bloku s, grupy 1; b. aktywny, srebrzystobiały metal, miękki, łatwo topliwy; gwałtownie reaguje z wodą wydzielając z niej wodór ; służy do produkcji wodorotlenku potasu (KOH), szarego mydła, szkła kryształowego, a także jako czynnik chłodzący w elektrowniach atomowych. Jod rozpuszczony w alkoholowym roztworze jodku potasu to jodyna. Metaliczny potas otrzymuje się przez elektrolizę stopionego wodorotlenku potasu, prażenie karbidu z fluorkiem potasu, destylację KCl z metalicznym sodem. W przyrodzie występuje w licznych minerałach: karnalicie KCl·MgCl2·6H2O, kainicie KCl·MgSO4·3H2O, sylwinie KCl, saletrze potasowej KNO3, polihalicie K2SO4·MgSO4·2CaSO4, a także w krzemianach i glinokrzemianach oraz organizmach roślinnych i zwierzęcych. W związkach chemicznych zawsze jednowartościowy. Jest bardzo aktywny chemicznie, w temperaturze pokojowej reaguje z tlenem , fluorowcami , siarką , halogenowodorami, kwasami. Potas wypiera wodór z wody tworząc mocną zasadę KOH, reaguje z gazowym amoniakiem dając amidek KNH2, w ciekłym amoniaku roztwarza się.

rok odkrycia 1807
liczba atomowa 19
masa atomowa 39,0983
elektroujemność 0,9
wartościowość +1
zawartość w skorupie ziemskiej
(litosfera + atmosfera + hydrosfera) 1,82%
temperatura topnienia (oC) 63,7
temperatura wrzenia (oC, p = 1 atm) 765
liczba znanych izotopów (w tym trwałe tzn.
o okresie półrozpadu ponad 1 mld lat) 20(3)
konfiguracja elektronowa stanu podstawowego:
[Ar] 4s1
1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1
http://chemia118.webpark.pl/Pierw/potas.htm


Potas
Jest najważniejszym kationem płynu wewnątrzkomórkowego oraz w mniejszej ilości znajduje się w płynie pozakomórkowym. Potas reguluje równowagę wodną organizmu i utrzymuje prawidłowy rytm serca oraz wpływa na równowagę kwasowo-zasadową i utrzymują właściwe ciśnienie osmotyczne. Ułatwia jasne myślenie polepszając zaopatrzenie mózgu w tlen, pomaga w usuwaniu produktów przemiany matrii. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów.Ocenia się że organizm zawiera około 150 gramów potasu a stężenie potasu w krwi utrzymuje się w granicach od 3,7 do 5 mmol/l.
http://www.gotowanie.v9.pl/mineraly/potas.php

Potas
Obok aspiryny, potas jest jednym z leków najczęściej zalecanych pacjentom w wieku średnim lub starszym. Pierwiastek ten jest najważniejszym jonem wewnątrzkomórkowym. Bez niego nie ma życia, ponieważ reguluje prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych. W komórkach ludzkiego organizmu znajduje się około 98 procent całego zasobu potasu, pozostałe 2 procent jest obecne w płynach ustrojowych pozakomórkowych np. w osoczu. Najwięcej potasu znaduje się wewnątrz komórek mięśni szkieletowych. Stąd też jony potasowe spełniają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego i nerwowego czyli regulują przewodnictwo bodźców nerwowych i kurczliwość komórek mięśniowych, w tym również włókien mięśnia sercowego. Potas także wzmaga działanie wielu enzymów, bierze udział w prawidłowej przemianie węglowodanów, a wraz z jonami sodowymi i chlorkowymi reguluje gospodarkę wodną organizmu. Bierze również udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=240

Razem z sodem i chlorem tworzy podstawowe sole organizmu, czyli elektrolity, które mają zasadnicze znaczenie dla bilansu płynów w ustroju.
http://www.witaminy.org.pl/potas/

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Co to jest potas

ladymargot

Odpowiedzi: 166
Wiarygodność: 72%

Co to potas?

Wraz z chlorem i sodem zapewnia prawidłową gospodarkę wodną w organizmie. A ponieważ nasz organizm w większości składa się z wody, potas jest wszędzie: wewnątrz komórek, w przestrzeni międzykomórkowej, w chłonce, krwi i limfie.

Dzięki obecności tych pierwiastków możliwe jest sprawne przewodzenie impulsów między komórkami nerwowymi. Potas bierze również udział w produkcji białek, które następnie biorą udział w tworzeniu narządów. Łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarczając komórkom substancji odżywczych i wynosząc zbędne produkty przemiany materii. Pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek. Twój organizm pozyskuje ten materiał z tego, co zjadasz.

Najwięcej potasu mają warzywa, owoce, mleko i mięso.

WŁAŚCIWOŚCI:
Specjalista od serca
-Potas zapewnia prawidłowe ciśnienie krwi i nie dopuszcza do tego, aby stało się zbyt wysokie.
-Wraz z sodem dba o regularne skurcze mięśni, m.in. tego, który tworzy serce.
-Chroni przed miażdżycą, więc zapobiega zawałom serca i udarom mózgu.

-słabą pamięć i koncentracje



Ten pierwiastek bierze czynny udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych między komórkami nerwowymi. To właśnie dlatego potas usprawnia pracę całego mózgu.
-skurcze łydek

Potas dba o prawidłową pracę Twoich mięśni. Niedobór tego pierwiastka może nawet doprowadzić do osłabienia siły mięśni. W tej sytuacji podczas treningów szybko się męczysz, dokuczają Ci częste skurcze łydek w nocy, mogą się nawet pojawić problemy z chodzeniem.
-kontrola ciśnienia krwi i pracy nerek

Puchną Ci nogi albo ręce, masz nadciśnienie lub nieregularne bicie serca - to mogą być symptomy niedoboru potasu.

WPŁYW POTASU NA ORGANIZM:

Za mało powoduje:
-Zaburzenia rytmu serca, a nawet jego uszkodzenie
-Skurcze mięśni
-Gromadzenie wody w organizmie
-Nerwowość, problemy z koncentracją
-Uszkodzenie nerek
-Problemy ze snem
-Nadciśnienie tętnicze
-Zatrzymanie serca
-Nudności, bóle brzucha
-Utrata apetytu
-Trądzik u osoby dorastającej
-Wydłużony czas gojenia ran

Za dużo może wywołać:
-Zaburzenia rytmu serca
-Wymioty
-Mrowienie ust i języka
-Osłabienie, problemy z koncentracją
-Zbyt niskie ciśnienie

Zawartość potasu w jedzeniu
Jedz dużo surowych warzyw, gdyż dostarczają Ci mnóstwo potasu. Gdy zdecydujesz się jednak na ich ugotowanie, zrób to na parze. Potas jest bowiem rozpuszczalny w wodzie, dlatego podczas normalnego gotowania prawie w całości zostaje wypłukany z warzyw. Ziemniaki przyrządzane w ten sposób tracą aż połowę potasu, podczas gdy przygotowane na parze tylko 6 %

Źródło i więcej:
http://potas.zdrowiutko.info/

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

pomorzesz mi (1) Anonim
Dlaczego Wiedźmin jest od 18 lat (1) Meluzyna
Funkcja f jest funkcją kwadratową dla której (1) Anonim
! Jak po angielsku napisać: (4) swiatslodyczy14
czy to prawdaa (2) klaudusia200123

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy