Strona główna » Wszystkie » Co to jest azot

Co to jest azot

Flatron

Co to jest azot

Odpowiedzi (4)

Re: Co to jest azot

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

Azot (N, łac. nitrogenium) – pierwiastek chemiczny, niemetal z grupy XV (azotowców) układu okresowego. Stabilnymi izotopami azotu są 14N i 15N. Azot w stanie wolnym występuje w postaci dwuatomowej cząsteczki N2. W cząsteczce tej dwa atomy tego pierwiastka są połączone ze sobą wiązaniem potrójnym. Azot jest podstawowym składnikiem powietrza (78,09% objętości), a jego zawartość w litosferze Ziemi wynosi 50 ppm[2]. Wchodzi w skład wielu związków, takich jak: amoniak, Kwas azotowy(V), azotany(V) oraz wielu ważnych związków organicznych (kwasy nukleinowe, białka, alkaloidy i wiele innych). Azot w fazie stałej występuje w sześciu odmianach alotropowych nazwanych od kolejnych liter greckich (α, β, γ, δ, ε, ζ). Najnowsze badania wykazują prawdopodobne istnienie kolejnych dwóch odmian (η, θ).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Azot

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +1)
Re: Co to jest azot

Honia3

Odpowiedzi: 885
Wiarygodność: 76%

Azot został odkryty w 1772 r. przez DANIELA RUTHERFORDA, jako składnik powietrza. Rutherford usuwał z powietrza tlen przez spalanie różnych substancji w zamkniętej przestrzeni. Tlen przetwarzał się wówczas w CO2, który Rutherford usuwał przez absorpcję w ługu potasowym. Zawartość azotu w zewnętrznych strefach Ziemi wynosi 7,9 * 10-3% wag. Jeden atom azotu przypada na 9 tysięcy innych atomów. Największe ilości azotu występują w stanie wolnym w atmosferze (75,51% wag., 78,09% obj.) reszta w organizmach żywych (białka) i minerałach (azotany zwane saletrami: NaNO3, KNO3, Ca(NO3)2). Azot bierze udział w tzw. obiegu kołowym. Wiąże się z tlenem
Podobna praca 55% Azot (Nitrogenium)
podczas wyładowań atmosferycznych i spływa z deszczem do gleby jako HNO3, który następnie przechodzi w azotany. Rośliny przetwarzają nieorganiczne związki azotu w białka. Część azotu atmosferycznego zostaje od razu wprowadzona do białek przez działanie specjalnych odmian bakterii w takich roślinach jak fasola, groch, łubin i koniczyna. Rośliny są przyswajane wraz z pożywieniem przez organizmy zwierzęce. Wskutek rozkładu białek azot przechodzi znów do gleby w postaci amoniaku, który pod działaniem bakterii nitryfikacyjnych utlenia się do azotanów przyswajanych ponownie przez rośliny. Część azotu wraca do atmosfery w rezultacie działania bakterii denitryfikacyjnych. Azot jest gazem bez barwy, woni i smaku, rozpuszcza się w wodzie słabiej niż tlen, skrapla się bardzo trudno (w temp. -196C). Po raz pierwszy skroplili azot polscy fizycy KAROL OLSZEWSKI i ZYGMUNT WRÓBLEWSKI na Uniwersytecie Jagiellońskim 16 kwietnia 1883 r.
Azot jest pierwiastkiem o wartościowości od I do V. Wartościowości te odpowiadają stopniom utlenienia: -3, +1, +2, +3, +4, +5. W zwykłej temperaturze azot jest chemicznie bierny. W podwyższonej temperaturze łączy się z niektórymi pierwiastkami tworząc azotki, np. Li3N, Mg3N2, BN, Si3N4. Najważniejszym i tlenkami azotu są: N2O podtlenek azotu, NO tlenek azotu, N2O3 trójtlenek dwuazotu, NO2 dwutlenek azotu, N2O5 pięciotlenek dwuazotu, N2O3 jest bezwodnikiem kwasu azotawego HNO2, a NO2 bezwodnikiem kwasu azotowego HNO3. Z wodorem azot tworzy NH3 amoniak, N2H4 hydrazynę i HN3 kwas azotowodorowy.
Nomenklatura związków. Dla związków azotu, w których stanowi on prosty składnik elektrododatni, stosuje się system przedrostków i oznaczeń liczbowych. Azot występuje też w następujących (jednowartościowych) składnikach elektrododatnich złożonych: NH4 (związki amonowe), N2H3 (związki hydrazoniowe), NH3OH (związki hydroksyloamoniowe), NO (związki nitrozylu), NO2 (związki nitrylu, druga część cząsteczki jest połączona wiązaniem chemicznym z atomem azotu). Związki zawierające azot w postaci prostego składnika elektroujemnego noszą nazwę azotków (np.: Mg3N2 azotek magnezowy lub dwuazotek trójmagnezu). Sole kwasu azotowodorowego HN3, czyli związki zawierające jednowartościowy składnik elektroujemny N3 są nazywane azydkami, np. Ca(N3)2 azydek wapniowy lub dwuazydek wapnia. Związki zawierające jednowartościowy składnik elektroujemny NH2 noszą nazwę amidków, a związki z dwuwartościowym składnikiem elektroujemnym NH to imidki. Nazwy amidków i imidków tworzy się stosując system przedrostków i oznaczeń liczbowych. Nazwy odpowiednich soli otrzymują związki zawierające azot w następujących anionach złożonych: NO2 (azotyny), NO3 (azotany), CN (cyjanki), NC (izocjanki), OCN (cyjaniany), NCO (izocjaniany), ONC (pioruniany), SCN (tiocyjaniany, zwycz. rodanki), NCS (izotiocyjaniany).

http://www.sciaga.pl/tekst/19030-20-azot

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Co to jest azot

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

Azot, nitrogenium, N, pierwiastek chemiczny należący do grupy 15 w układzie okresowym, liczba atomowa 7, masa atomowa 14,0067. Azot jest gazem dwuatomowym (atomy połączone wiązaniem potrójnym), bezbarwnym i bezwonnym, o gęstości 1,2506 g/dm3, temperaturze krytycznej -147,0οC i ciśnieniu krytycznym 33,5 atmosfery. Temperatura topnienia -209 οC, temperatura wrzenia –195,8 οC.
http://portalwiedzy.onet.pl/12196,haslo.html

Azot
Po raz pierwszy wyizolował go brytyjski fizyk Daniel Rutherford w 1772 roku, a uznał za pierwiastek francuski chemik Antoine Laurent Lavoisier w 1776.

Nazwa łacińska tego pierwiastka pochodzi od greckich słów: nitron (naturalna soda) i genes (tworzyć). Polska nazwa wywodzi się z greckiego azotikos - nie podtrzymujący życia.

Podstawowy składnik ziemskiej atmosfery. Azot jest bezbarwnym, bezwonnym i nietoksycznym gazem. Bezbarwny w płynnej postaci może być zestalony w również bezbarwną, krystaliczną fazę stałą. W naturze występuje jako dwa izotopy. Kilka innych zostało sztucznie wytworzonych. W warunkach normalnych tworzy dwuatomową cząsteczkę o bardzo silnym wiązaniu. Azot atomowy powstaje na skutek rozbicia tej cząsteczki podczas wyładowań atmosferycznych. W tej postaci jest bardzo reaktywny i po krótkim czasie ponownie tworzy cząsteczki, wydzielając nadmiar energii w postaci żółtawego świecenia. W temperaturze pokojowej jest słabo reaktywny i reaguje tylko z litem. Dopiero w wysokich temperaturach chętniej tworzy związki z innymi pierwiastkami. Z metalami azot tworzy azotki. W reakcjach z wodorem powstają trzy różne związki: amoniak (NH3), hydrazyna (N2H4) i azydek wodoru (HN3). Z tlenem tworzy tlenki: N2O; NO; N2O3; NO2, N2O5. Tworzy także kilka kwasów tlenowych: H2N2O2, HNO2, HNO3. Azot w związkach bierze udział w wielu ważnych reakcjach, tworzy wiele związków. Występuje w nich na różnych stopniach utlenienia (od -3 do +5). Pierwiastek ten nieustannie krąży pomiędzy biosferą i biotopem w tzw. obiegu azotu.
http://www.ewamalecka.republika.pl/elements/n.htm

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Co to jest azot

mentor

Odpowiedzi: 349
Wiarygodność: 44%

http://chemfan.pg.gda.pl/UOP/pierwias/azot.htm

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Kto odkrył azot? (1) Anonim
Ilu wartościowy jest brom, cynk, siarka, ... (1) Anonim
Czy azot jest łatwopalny? (2) Anonim
Czy azot używany do produkcji kwasu siarkowego? (1) Anonim
charakterystyka gazu (1) bolec1gjp

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy