Strona główna » Wszystkie » Przyroda !!??

Przyroda !!??

Kmcio

jakie cechy panują w okolicach zwrotników ??

Odpowiedzi (3)

Re: Przyroda !!??

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

Klimat podrównikowy dzielimy na dwa typy: na klimat podrównikowy suchy oraz podrównikowy wilgotny. Klimat suchy znajduje się najdalej od równika i przechodzi dalej w strefę zwrotnikową. Wilgotny klimat znajduje się bliżej równika. Tutaj występują dwie pory: sucha i wilgotna. Pora sucha trwa kilka miesięcy, po czym nadchodzi pora wilgotna, a wtedy opady są bardzo duże. Charakterystyczne właśnie dla klimatu podrównikowego jest występowanie pory suchej. Ponadto jest tutaj widoczna znaczna amplituda temperatur w ciąg roku. Podczas pory suchej temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celcjusza, a podczas pory wilgotnej powietrze to ochładza się. Klimat zwrotnikowy natomiast jest jedną ze stref klimatycznych. Klimat ten panuje w okolicach dwóch zwrotników, na obu półkulach kuli ziemskiej. Średnie roczne temperatury przekraczają tutaj 20 stopni Celcjusza. W najchłodniejszych miesiącach temperatura wynosi pomiędzy 10 a 20 stopni Celcjusza, a temperatury w najcieplejszych miesiącach przekraczają nawet 35 stopni Celcjusza. Charakterystyczną cechą tego klimatu jest duża dobowa amplituda temperatur. Opady występują tutaj przeważnie tylko w porze letniej. Obszary należące do klimatu zwrotnikowego to przeważnie pustynie. Między innymi są to: Sahara, Ar-Rub al. Chali, Wielka Pustynia Australijska oraz pustynia Atacama. Ponadto strefa klimatu zwrotnikowego występuje w północnej części Meksyku, w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w północnej Afryce, na Półwyspie Arabskim, na Bliskim Wschodzie, na Półwyspie Indyjskim, na Półwyspie Indochińskim, w środkowym pasie Ameryki Południowej, w południowej części Afryki oraz na terenie Australii.
http://pstrykania.pl/Strefa_klimatu_zwrotnikowego.php

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Przyroda !!??

ladymargot

Odpowiedzi: 166
Wiarygodność: 72%

Klimat zwrotnikowy - w klasyfikacji klimatów Okołowicza, jedna z 5 głównych stref klimatycznych, obejmująca obszary kuli ziemskiej w okolicach obu zwrotników. Średnie roczne temperatury w tej strefie przekraczają 20 °C, ale średnie miesięczne są bardziej zróżnicowane w ciągu roku niż w klimacie równikowym: temperatura najchłodniejszego miesiąca może wynosić od 10 do 20 °C natomiast temperatury najcieplejszego miesiąca są wyższe niż we wszystkich pozostałych strefach (często przekraczają 30 do 35 °C). Cechą charakterystyczną klimatów zwrotnikowych są duże amplitudy dobowe temperatur. Opady występują najczęściej lub wyłącznie w półroczu letnim. W klimatach suchych są one sporadyczne lub całkowicie ich brak.

Obszary wybitnie zwrotnikowe występują m.in. na pustyniach: Sahara (największa z pustyń), Ar-Rub al-Chali, Wielka Pustynia Australijska oraz najsuchsze miejsce na Ziemi - pustynia Atacama

Strefa klimatów zwrotnikowych obejmuje następujące obszary kuli ziemskiej: północną część Meksyku, południowo-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych (m.in. Florydę), północną Afrykę bez wybrzeża śródziemnomorskiego, Półwysep Arabski i Bliski Wschód, Półwysep Indyjski i Indochiński, środkowy pas Ameryki Południowej (w tym wąski pas wybrzeża pacyficznego sięgający od 30°S aż w okolice równika), południową Afrykę (bez samego południowego krańca kontynentu) oraz większą część Australii (bez północnych i południowych krańców kontynentu).

Na obszarach lądowych strefy zwrotnikowej występują wyże okołozwrotnikowe, stąd też opady w tych obszarach są znikome, co powoduje, że jest w nich sucho lub skrajnie sucho. Ukształtowały się tutaj największe pustynie świata, m.in. Sahara, Ar-Rub al-Chali, Wielka Pustynia Australijska oraz najsuchsze miejsce na Ziemi - pustynia Atacama, gdzie przez kilkaset lat nie spadła ani jedna kropla wody. Z kolei brak opadów na wschodnich wybrzeżach strefy zwrotnikowej związany jest z występowaniem chłodnych prądów morskich. Natomiast wybrzeża zachodnie są wilgotniejsze, co związane jest z występowaniem wiatrów wschodnich, które przynoszą wilgotne powietrze znad oceanu. Dodatkowo w Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej obfite opady przynosi co roku monsun letni.

Podsumowując, w strefie klimatów zwrotnikowych wydziela się następujące typy klimatów:

wilgotny oraz wilgotny monsunowy
pośredni oraz pośredni monsunowy
kontynentalny suchy oraz kontynentalny suchy monsunowy
wybitnie i skrajnie suchy.
Gleby występujące w strefie klimatu zwrotnikowego to tzw. szaroziemy charakteryzujące się niską zawartością próchnicy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klimat_zwrotnikowy

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Przyroda !!??

Kmcio

Odpowiedzi: 6
Wiarygodność: 48%

THX

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

cechy wojownika (5) Anonim
Cechy najcieplejszego i najzimniejszego ... (1) Anonim
Jakie są cechy kuchni rosyjskiej? (1) Anonim
Ile jest zwrotnikow? (1) celusia
jakie są cechy pamiętnika a jakie dziennika (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy