Strona główna » Wszystkie » pożyteczne bakterie w przyrodzie

pożyteczne bakterie w przyrodzie

Anonim

pożyteczne bakterie w przyrodzie

Odpowiedzi (2)

Re: pożyteczne bakterie w przyrodzie

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

Działanie bakterii może być zarówno pożyteczne, jak i szkodliwe. Do ich pozytywnego działania w przyrodzie zaliczamy:

* Uczestniczenie w oczyszczaniu środowiska z licznych i szkodliwych elementów. Dotyczy to między innymi rzek, jezior a także ścieków.
* Wzbogacanie gleby w substancje mineralne. Spulchnianie i użyźnianie ziem.
* Pełnią funkcję glebotwórczą- dzięki wytwarzaniu próchnicy bakterie nadają jej oczekiwaną strukturę. To właśnie próchnica powoduje, że gleby stają się bardziej zwięzłe i dzięki temu mają możliwość zatrzymywania wody przez dłuższy czas. Bakterie występują jednak tam, gdzie mają korzystne warunki. Podstawowym z nich jest przewiewność gleby. Ta zależy natomiast od sposobu uprawy i technik nawożenia. Spełnienie tych wymogów powoduje szybszy i większy rozwój bakterii pełniących pozytywną rolę.
* Włączanie do obiegu materii wielu pierwiastków (np. węgla, fosforu, siarki, azotu)- Procesy życiowe bakterii przyczyniają się do ciągłego krążenia materii w przyrodzie. Życie toczy się bowiem nieustannie- niektóre gatunki umierają, a inne powstają. Dla zapewnienia bezustannego istnienia konieczne jest uwalnianie pierwiastków zawartych w obumarłej masie organicznej. Te procesy dokonują się właśnie dzięki bakteriom. Mają one zdolność rozkładania białka i błonnika na proste związki nieorganiczne- i na nowo włączają je do cyklu materii.
* Fermentacja obornika
* Rozkładane szczątków roślinnych i zwierzęcych- przeciwdziałanie nagromadzeniu ich w coraz większej ilości.
* Stanowią nieodłączną część biosfery- bez nich życie na ziemi nie byłoby w ogóle możliwe.
* Oprócz bakterii pasożytów występują także takie, które żyją w ciele gospodarza, odżywiają się jego kosztem, ale przynoszą mu przy tym pewne korzyści. Noszą one nazwę bakterii symbiotycznych. Jako przykład można tu podać symbiozę bakterii brodawkowych z roślinami motylkowymi. Bakterie te występują w korzeniach roślin (np. łubinu czy koniczyny) i asymilują azot. Następnie z gleby wnikają do korzeni i tam rozpoczynają pasożytnictwo- żywiąc się kosztem gospodarza. W rezultacie tkanki korzenia się rozrastają, tworzą się specyficzne, brodawkowate narośla. Te jednak bogate są właśnie w azot i po pewnym czasie zostają wchłonięte przez gospodarza. Ten zatem również korzysta i co więcej- symbioza ta uniezależnia rośliny motylkowe od zasobów azotowych występujących w podłożu. Dlatego więc tego typu rośliny mogą także żyć na glebach ubogich w ten pierwiastek.

zaś w życiu człowieka:

* Służą jako obiekt doświadczeń badawczych; szczególnie są cenione w genetyce
* Procesy fermentacji służą do produkcji kiszonek, dzięki temu znacznie podnoszą ich trwałość (np. ogórki, kapusta). Wykorzystuje się je także do produkcji kwaśnego mleka, jogurtów, kefirów, alkoholu,
* Wykorzystywane są w przemyśle włókienniczym (np. do produkcji lnu)
* Biorą udział w wytwarzaniu szczepionek (osłabione lub martwe bakterie uodparniają na choroby zakaźne poprzez wywoływanie produkcji przeciwciał), surowic (gotowe przeciwciała), witamin (np. C, B 12) i antybiotyków,
* Wiążą azot atmosferyczny- Azot jest podstawowym składnikiem białek, a zatem częścią wszystkich organizmów. Zasoby wolnego azotu występują w dużych ilościach w atmosferze, w glebie jest go mniej. Wszystkie rośliny do swojego wzrostu pobierają azot z podłoża. Jeśli jest go za mało- uprawy będą niewielkie.
* Warunkują życie wielu zwierząt. Jako przykład można wskazać krowy- ich pokarm składa się głównie z błonnika, którego soki trawienne tych zwierząt nie wytwarzają. Dlatego w ich przewodzie pokarmowym występuje flora bakteryjna, której podstawową rolą jest rozkładanie błonnika.

http://www.bryk.pl/teksty/gimnazjum/biologia/botanika/10730-bakterie_charakterystyka_oraz_znaczenie_w_przyrodzie_i_gospodarce_cz%C5%82owieka.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: -1)
Re: pożyteczne bakterie w przyrodzie

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

http://www.resmedica.pl/pl/archiwum/zdart89914.html

http://nazdrowie.pl/artykul/pozyteczne-bakterie-probiotyki

http://www.biosila.pl/content/view/535/302/

Oceń odpowiedź:
(Ocena: -1)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

jakie znaczenie w przyrodzie torfowce? (1) Anonim
Jakie wynalazki powstały dzięki przyrodzie ? (1) Anonim
Jakie jest znaczenie ryb w przyrodzie i gospodarce (1) Anonim
Napisz dwa zdania na temat roli mchów w ... (1) Anonim
pomożecie w przyrodzie? (2) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy