Strona główna » Wszystkie » czego zabrania się rowerzyście?

czego zabrania się rowerzyście?

Anonim

czego zabrania się rowerzyście?

Odpowiedzi (5)

Re: czego zabrania się rowerzyście?

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

Czego rowerzyście nie wolno:

- przejeżdżania rowerem przez przejścia dla pieszych – przekraczając jezdnię musi zsiąść z

roweru i przeprowadzić go po pasach,

- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz stóp na pedałach,

- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego,

- czepiania się pojazdów - szczególnie popularne zjawisko na wsiach gdzie praktykowane jest

chwytanie się ciągnika

- Zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów, oraz wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd.
- Nie wolno mu jeździć po autostradzie, ani po drodze ekspresowej


Oprócz przepisów opracowanych specjalnie dla rowerzystów musimy pamiętać, że obowiązują ich również przepisy dotyczące innych kierujących – np. zakaz ruchu, nakaz jazdy w określonym kierunku, czy zakaz wjazdu.



Bardzo istotną kwestią jest również kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu – pamiętajmy, że przepisy w tym zakresie obowiązują wszystkich kierujących – również rowerzystów. W zależności od zawartości alkoholu „zawiany” rowerzysta popełnia wykroczenie lub przestępstwo i w przypadku kiedy posiada Prawo Jazdy może je stracić za kierowanie rowerem po alkoholu.

Dobry sposób na rodzinny relaks to wycieczki rowerowe, jednak znowu należy pamiętać o obowiązujących przepisach – małe, do 7 lat dziecko możemy przewozić na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone w specjalnym foteliku zapewniającym bezpieczną jazdę, samodzielny rowerzysta, który nie ukończył 10 lat może korzystać z chodnika, ale musi znajdować się pod opieką dorosłego. Komfortowo byłoby korzystać ze ścieżek rowerowych – wówczas sytuacja jest jasna rowerzysta ma na ścieżce pierwszeństwo i może bezpiecznie podróżować, wszyscy wiemy jednak, że ścieżek ciągle jest za mało, co wtedy? Generalnie obowiązuje zakaz poruszania się rowerem po chodniku, są jednak wyjątki: pierwszy dotyczy opieki rowerzysty nad dzieckiem jadącym na rowerze, drugi to sytuacja, gdy na jezdni dozwolona jest prędkość większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości. W przypadku drogi dla rowerów i pieszych rowerzysta powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Kiedy natomiast nie ma drogi rowerowej wówczas powinien korzystać z pobocza, pod warunkiem, że nie utrudnia ruchu pieszym i że pobocze nadaje się do jazdy, jeżeli rowerzysta nie może skorzystać z pobocza powinien jechać prawą stroną jezdni.

Ostatnio obserwujemy modę na kaski ochronne dla rowerzystów i chociaż nie ma prawnego obowiązku ich stosowania (inaczej niż w przypadku motorowerzystów) są to urządzenia sprzyjające naszemu bezpieczeństwu dobrze więc kasku używać – szczególnie ważne są w przypadku dzieci bo po pierwsze chronią głowę, która u młodego rowerzysty narażona jest na stłuczenia podczas nieoczekiwanych wywrotek, po drugie promują modę na zapewniane sobie bezpieczeństwa podczas udziału w ruchu drogowym. Przepisy jasno stanowią natomiast w kwestii wyposażenia roweru, który powinien posiadać: z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej; z tyłu jedno światło odblaskowe koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt; jedno światło pozycyjne koloru czerwonego (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy bardziej widoczni przez co oczywiście bezpieczni.

Podsumowując: korzystanie z roweru oprócz niewątpliwej przyjemności obciążone jest balastem przepisów do których rowerzyści niezbyt chętnie się stosują. W roku 2007 w woj. warmińsko – mazurskim ta grupa uczestników ruchu drogowego brała udział w 154 wypadkach, z czego z winy rowerzystów doszło do 72. Skutki wypadku z udziałem rowerzysty są dla niego przeważnie opłakane, pamiętajmy, że należą oni do grupy określanej mianem „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Na drogach Warmii i Mazur tylko w ubiegłym roku zginęło 17 osób, a 140 zostało rannych. Chcąc polepszyć tą niechlubną statystykę policjanci oprócz działań kontrolnych edukują rowerzystów, szczególnie w kwestii zachowania szczególnej ostrożności, właściwego wyposażenia rowerów, stosowania kasków i elementów odblaskowych.

Uczestnicy ruchu drogowego nie dzielą się na lepszych i gorszych – wszyscy muszą przestrzegać przepisów, idealnie byłoby również gdyby przestrzegali zasad kultury i wzajemnej życzliwości również na drodze – czego u progu wiosny serdecznie życzymy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.


http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/wpr/index.php?id_category=805&el_id=4537

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +5)
Re: czego zabrania się rowerzyście?

mentor

Odpowiedzi: 349
Wiarygodność: 44%

Jazdy pod prąd, bez oswietlenia po ciemku, nie zastosowanie sie do przepisow itp.

Zmieniono: 25 marca 2011, 16:21

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +3)
Re: czego zabrania się rowerzyście?

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

Rowerzyście zabrania się:

*jazdy obok innego rowerzysty
*zdejmowania nóg z pedałów
*jazdy po autostradzie


http://www.sp15.tarnow.pl/pliki/karta/karta_rower/dane/ruch%20rowerow.htm

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +4)
Re: czego zabrania się rowerzyście?

ladymargot

Odpowiedzi: 166
Wiarygodność: 72%

Nie wolno też jeździć po chodnikach, gdzie chodzą ludzie. Jeździ się po wyznaczonej ścieżce - jeśli jej nie ma to skrajem ulicy, nie pod prąd.

Oceń odpowiedź:
(Ocena: -4)
Re: czego zabrania się rowerzyście?

gregoro

Odpowiedzi: 5189
Wiarygodność: 86%

Przede wszystkim jazdy po spożyciu alkoholu.

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +6)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

kierującemu rowerem zabrania się (1) Anonim
dla czego.... (2) Anonim
Do czego służy gumowa kaczka? (5) Anonim
z czego robi sie plastik (1) Anonim
Z czego robi się Coca Colę? (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy