Strona główna » Wszystkie » dlaczego urzytek narkotykow jest szkodliwy

dlaczego urzytek narkotykow jest szkodliwy

Anonim

dlaczego urzytek narkotykow jest szkodliwy

Odpowiedzi (3)

Re: dlaczego urzytek narkotykow jest szkodliwy

Honia3

Odpowiedzi: 885
Wiarygodność: 76%

Wpływ narkotyków na czynność ośrodkowego układu nerwowego i funkcjonowanie organizmu człowieka

1. Czym są narkotyki?

Zazwyczaj z hasłem tym kojarzą nam się jakieś nielegalne substancję, sprzedawane pokątnie przez dealerów. Jednak nie zawsze narkotyki są nielegalne i nie we wszystkich krajach. Czasami w tym samym kontekście używa się słowa używki. Niektóre substancję o działaniu narkotycznym są szeroko dostępne, a ich używanie nie jest zakazane przez prawo. Widocznie są mniej groźne niż te narkotyki, które są przyczyną narkomanii.

Substancję uważa się za odurzające nie tylko, gdy po ich zażyciu zachodzą jakiekolwiek zmiany świadomości. Wystarczy, aby zmieniały któreś z normalnych parametrów życiowych np. ciśnienie krwi czy nasze tętno - zmiany zachodzące po kawie bądź papierosach. Związki zawarte w tych rzeczach(odpowiednio kofeina i nikotyna) stanowią silne czynniki uzależniające. Wie to każdy, kto próbował rzucić palenia czy też student po okresie sesji (kiedy to wypija się bardzo duże ilości kawy). Papierosy uważane są za jedną z najważniejszych przyczyn śmierci na świecie, alkohol znajduje się tuż za nią.
http://www.bryk.pl/teksty/liceum/biologia/cz%C5%82owiek/9271-wp%C5%82yw_narkotyk%C3%B3w_na_czynno%C5%9B%C4%87_o%C5%9Brodkowego_uk%C5%82adu_nerwowego_i_funkcjonowanie_organizmu_cz%C5%82owieka.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: dlaczego urzytek narkotykow jest szkodliwy

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy[1][2]. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

* substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, m.in. opiaty i opioidy (np. morfina, heroina), kokaina, fentanyl, niektóre benzodiazepiny,
* wszystkie substancje psychotropowe, które aktualnie są nielegalne (tzw. policyjna definicja narkotyku; narkotyk z punktu widzenia obowiązującego prawa).

W polskim prawodawstwie środkiem odurzającym nazywamy substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działającą na ośrodkowy układ nerwowy, określona w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485 z późn.zm.). Substancje psychotropowe określa załącznik nr 2 ustawy.

Istnieje także definicja środka zastępczego:

* substancji w każdym stanie fizycznym, która jest trucizną lub środkiem szkodliwym, używana zamiast lub w takich samych celach niemedycznych jak środek odurzający lub substancja psychotropowa.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyk

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: dlaczego urzytek narkotykow jest szkodliwy

gregoro

Odpowiedzi: 5189
Wiarygodność: 86%

Ponieważ na dłuższą metę narkotyki mają negatywny wpływ na nasz organizm,nie tylko na zdrowie fizyczne ale i psychiczne ponadto jesteśmy narażeni na choroby,w najgorszym przypadku na wirusa HIV. NARKOTYKI MOGĄ DOPROWADZIĆ DO ŚMIERCI!

Tutaj szczegółowo:

Każdorazowe zetknięcie się z narkotykami może być groźne i skutkować uzależnieniem. Każdego dnia w Polsce przybywa narkomanów, obecnie ich liczba przekracza 100 tysięcy. Również ich wiek ciągle się obniża. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chwila sztucznej przyjemności warta jest ryzyka utraty życia.
Centralny układ nerwowy jest bardzo wrażliwy i to właśnie on odróżnia nas ludzi od zwierząt. Składają się na niego miliony komórek nerwowych, zwanych neuronami, które mają wpływ na funkcjonowanie biologiczne oraz psychiczne człowieka.

Każdy narkotyk uszkadza te komórki. Ponieważ neurony nie mają zdolności regeneracyjnych, ich uszkodzenie równoznaczne jest z ich nieodwracalną śmiercią. Istnieją różne typy narkotyków, do palenia lub wdychania. Najbardziej popularne są: konopie indyjskie, heroina, mak, LSD, ECSTASY, amfetamina, SPEED, crack, grzybki halucynogenne, kokaina, kleje, UFO i inne.

WPŁYW NA ZDROWIE CZŁOWIEKA:

UKŁAD KRĄŻENIA:

* arytmia serca,
* niedokrwistość mięśnia sercowego (w tym zawał),
* tętniaki,
* nadciśnienie,
* kardiomiopatia.

UKŁAD NERWOWY:

* drżenie mięśni,
* dysmetria,
* oczopląs,
* zaburzenia koordynacji ruchów.

UKŁAD ODDECHOWY:

* chroniczny nieżyt oskrzeli,
* ból w okolicach klatki piersiowej, spowodowany nieprawidłową wymianą gazową w pęcherzykach płucnych,
* gruczolak płuc,
* zapalenie płuc pochodzenia pneumokokowego,
* nowotwory płaskonabłonkowe, drobnokomórkowe.

WYDZIELANIE WEWNĘTRZNE:

* zaburzenia miesiączkowania,
* hipogonadyzm i opóźnione dojrzewanie,
* zaburzenia płodności,
* impotencja,
* nadczynność tarczycy,
* spadek poziomu testosteronu,
* obniżenie ruchliwości plemników.

SYSTEM MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWY:

* martwica mięśni (dot. poprzecznie prążkowanych). Powoduje nadwrażliwość na dotyk, bóle mięśni, podwyższona temperatura, niskie ciśnienie krwi, senność),
* zastępowanie uszkodzonych włókien mięśniowych złogami wapnia, zwane kostniejącym zapaleniem mięśni,
* zapalenie kręgów (przede wszystkim lędźwiowych) oraz stawów (szczególnie krzyżowo-biodrowych).

WPŁYW NA WĄTROBĘ:

* żółtaczka typu A, B oraz C, z czego typ B i C może powodować raka

WPŁYW NA SKÓRĘ:

* bakteryjne infekcje skóry (np. ropnie lub czyraki),
* grzybice,
* zapalenie okołopaznokciowe,
* pasożyty skóry (świerzb lub wszawica),
* wyprysk skóry z przebarwieniami brunatnej barwy, owrzodzenia.

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/biologia/cz%C5%82owiek/12439-wp%C5%82yw_alkoholu_narkotyk%C3%B3w_i_papieros%C3%B3w_na_stan_zdrowia_oraz_%C5%BCycie_cz%C5%82owieka.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Ile ludzi jest uzależnionych od narkotyków (1) Bolec30142
Czy e-papieros jest szkodliwy? (2) Anonim
Czemu holesterol jest taki szkodliwy ? (1) Borixon
CCC.exe - co to za proces? (1) Anonim
Czy pył wulkaniczny jest szkodliwy? (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy