Strona główna » Wszystkie » pomużcie!!

pomużcie!!

Anonim

kim jest postać muwiąca w wierszu?oczym opowiada w czterech pierwszych częściach wiersza?
-wymień dziwne zachowanie babuni;wyjaśnij ich ukrytą przyczynę.
-wytłumacz znaczenie wersów
koncert rzyczeń tadeusz różewicz

Odpowiedzi (1)

Re: pomużcie!!

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%

Podmiotem lirycznym w utworze jest starsza pani, babcia, która mieszka u swojego syna i jego rodziny. Jednak wśród tak bliskich osób wcale nie jest szczęśliwa, ponieważ traktowana jest jak przedmiot. Babcia stara się usuwać domownikom z drogi, ma wrażenie, że im przeszkadza, stara się nie rzucać w oczy, nie chce im zawadzać. Starsza pani obawia się gestów i słów, boi się wrogiej reakcji na jej zachowanie, które mogłoby się pozostałym wydawać niewłaściwe ( „odezwały się głosy trąb/sąd ostateczny” ). W domu tym brak miłości i wzajemnego poszanowania, starsza pani nie dostaje od bliskich ani ciepła, ani zrozumienia, ani uczucia – jest stara, niedołężna, niepotrzebna. Chociaż jest matką i babcią jest bardzo samotna, nie ma pociechy z młodych – wnuki naśladują rodziców w swym stosunku do staruszki. Opieka nad nią to dla wszystkich nieprzyjemny obowiązek. Nawet życzenia z okazji urodzin babci wydają się być nieszczere – czy rzeczywiście chcą by żyła sto lat, skoro ją tak traktują? Czy naprawdę jest „kochaną mamunią i babunią”?
Autor przedstawia w swym wierszu obraz bardzo smutny, zanik więzi rodzinnych, relacji między bliskimi. Przedstawia także emocje i doznania starszej pani, która chce tylko miłości i ciepła, czegoś co powinno być w domu rodzinnym, chce czuć się poważana i potrzebna, skoro tyle poświęciła wychowując potomstwo.
Poeta porusza bardzo ważny problem samotności wśród ludzi, uczy jak traktować starsze osoby, bo przecież starość nie musi być smutna i bolesna, jest przecież kolejnym etapem życia, który czeka każdego z nas. Nie można ranić starszych ludzi obojętnością i zapomnieniem, nie traktować przedmiotowo.
W wierszu nie ma znaków interpunkcyjnych ( typowe dla utworów Różewicza ), co pozwala czytającemu na osobistą interpretację i skłania do przemyśleń nad czytanym tekstem.
Wiersz jest napisany prostym językiem, mało jest środków stylistycznych – głównie metafory.
Utwór budują niejednakowe wersy.



http://pl.shvoong.com/humanities/2019583-tadeusz-r%C3%B3%C5%BCewicz-koncert-%C5%BCycze%C5%84/

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

wytłumacz znaczenie wersów odezwały się ... (2) Anonim
Tadeusz Kościuszko/Michael Jackson? (2) Chezy
Matematyka (2) bolec1gjp
Wyjaśnij znaczenie związków wyrazowych (1) Anonim
czy to prawdaa (2) klaudusia200123

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy