Strona główna » Wszystkie » negatywne skutki promienoitwórczosci

negatywne skutki promienoitwórczosci

Anonim

negatywne skutki promienoitwórczosci

Odpowiedzi (2)

Re: negatywne skutki promienoitwórczosci

gregoro

Odpowiedzi: 5189
Wiarygodność: 86%

* Zakłócenie równowagi w przyrodzie

Badania nuklearne prowadzą do zaburzenia ekosystemu zmieniając warunki klimatyczne i rozwój organizmów.





* Wpływ na organizmy żywe



Wszystkie istoty ziemskie narażone są na promieniowanie jonizujące. Zmiany, jakie powoduje takie promieniowanie zależą od: rodzaju i natężenia promieniowania, jego energii, lokalizacji źródła promieniowania, czasu ekspozycji czy rodzaju tkanki. Za dawkę wywołującą śmierć w 50% uważa się 4 silwerty. Skutkami są zaburzenia przemian zachodzących w organizmie. Bywa, że ujawniają się one w jakiś czas po napromieniowaniu dotyczy to zwłaszcza struktury DNA oraz zmian w chromosomach. Skutkiem ekspozycji na promieniowanie są: białaczka (następuje uszkodzenie szpiku kostnego), złośliwe nowotwory skóry oraz kości, zaburzenia układu pokarmowego, a także zaćma. Radiacja wywołuje liczne zaburzenia genetyczne. Te zaś objawiają się w następnych pokoleniach wrodzonymi wadami genetycznymi, często uniemożliwiającymi prawidłowe funkcjonowanie.

Promieniowanie może mieć swoje źródło na zewnątrz (wtedy jest mniej niebezpieczne, ze względu na możliwość usunięcia podczas mycia) lub wewnątrz organizmu, przedostając się przez skórę, układy oddechowy czy pokarmowy. Jest to dużo niebezpieczniejsze od radiacji zewnętrznej ponieważ nawet niezbyt przenikliwe promieniowanie powoduje silną jonizację.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę o szkodliwości promieniowania niejonizującego o wysokich częstotliwościach. Niewiele wiadomo o jego naturze i działaniu, ponieważ pojawiło się, jako zagrożenie, stosunkowo niedawno, razem z upowszechnieniem elektrycznych urządzeń gospodarstwa domowego. Wśród nich należy wymienić: żelazka, pralki, lodówki, odkurzacze, kuchenki mikrofalowe czy telewizory. Oczywiście nie tylko w domu jesteśmy narażeni na radiacje niejonizującą, ale także podczas badań diagnostycznych, zabiegów fizykoterapeutycznych czy w pobliżu stacji nadawczych, różnorodnych urządzeń energetycznych, radionawigacyjnych, radiolokacyjnych, również, o czym często zapominamy, telekomunikacyjnych (telefony komórkowe).

Szkodliwe dla człowieka jest narażenie na silne pole magnetyczne wytwarzane przez linie wysokiego napięcia. Powoduje to zaburzenia środowiska komórkowego poprzez udar cieplny wywołujący zmianę struktur białkowych. Konsekwencjami takiego stanu są upośledzenie funkcjonowania układu krwionośnego czy słuchu i wzroku. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się operatorzy urządzeń wytwarzających pole magnetyczne. Cierpią oni bardzo często na chorobę radiofalową (mikrofalową), której objawami są: bóle głowy, nerwowość, objawy nerwicowe, pieczenie oczu i łzawienie, oczopląs, suchość skóry, wypadanie włosów, arytmia serca oraz zaburzenie błędnika.

Należy zaznaczyć, że schorzenie to ujawnia się dopiero po kilku latach, a samo promieniowanie nie jest widoczne ani dla oczu, ani nie można go zidentyfikować od razu, bo nie wywołuje natychmiastowych zmian w organizmie.

W dzisiejszych czasach większość mieszkańców Ziemi narażona jest na promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane sztucznie, a jego skutki są zależne od np. uprzemysłowienia, skupienia stacji nadawczych, odbiorników czy lotnisk. Gdy częstotliwość pola elektromagnetycznego przekracza wartość 50Hz, wówczas wpływa ono toksycznie na organizmy roślinne oraz zwierzęce. U istot samożywnych następuje opóźnienie wegetacji oraz zmiany anatomiczne, u cudzożywnych: nieprawidłowości funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego, płciowego, zaburzenia wzrostu.

Człowiek rocznie jest poddawany promieniowaniu 2,4 milisiwertów, co jest związane z naturalnymi procesami, a za dawkę maksymalną uważa się 3 milisiwerty. Od 1945 do 1980r. promieniowanie znacznie zwiększyło się, zwłaszcza w latach sześćdziesiątych, gdy przeprowadzano liczne próby nuklearne. Spowodowało to wzrost stężenia skażenia do 40 kilobekereli w metrze kwadratowym, natomiast w powietrzu 110 milibekereli jednostce przestrzeni. Jednak katastrofalne dla środowiska okazały się wybuchy elektrowni atomowych.

W 1986r. nastąpiła pamiętna, szczególnie dla Polski i jej sąsiadów, awaria elektrowni atomowej na Ukrainie w Czarnobylu. Od końca kwietnia do początków maja do atmosfery przedostały się 131I, 137Cs oraz 90Sr (w małych stężeniach). Szczególnie dla Ukraińców i państw ościennych katastrofa ta miała zasięg największy i duża liczba ludzi straciła życie. Stężenie radioizotopów wzrosło w Polsce 1 000 000 razy w atmosferze, a w wodach 10 000 razy. Oszacowano, iż ok. 25% terenu Rzeczypospolitej Polskiej dotknięte zostało skażeniem o dużej mocy, szczególnie dotyczyło to północno-wschodniej oraz południowej części kraju. Radioaktywność jodu była dość krótkotrwała, natomiast skażenie strontem oraz cerem zastało dezaktywowane w wyniku przekształcenia w bardziej trwałe izotopy dopiero po 30 latach. Przyczyną tej katastrofy był ludzki błąd, źle przeprowadzone doświadczenie, była władza ZSRR nie dała o należyte wyposażenie i ochronę tego typu obiektów tak, więc można obwinić częściowo również tą organizację.

Tragiczne doświadczenia Ukrainy przycinały się do nie uruchomienia planowanych wcześniej elektrowni o napędzie atomowym w Żarnowcu oraz w Klempiczu.

Mieszkańcy terenów przyległych do Czrnobyla są, do dzisiejszego dnia, pod opieka medyczną. Jak już było wspomniane, różne zaburzenia mogą pojawić się po wielu latach od napromieniowania. Na postawie danych lekarskich będzie można przewidzieć skutki izotopów radioaktywnych na poszczególne tkanki, narządy. Promieniowanie przenika przez cytoplazmę oraz znajdujące się w niej organelle. Krótkotrwała jonizacja wywołuje bardzo poważne zaburzenia. Komórka może różnie reagować na radiację: stracić zdolność namnażania się, pełnienia określonych funkcji czy ulec mutacji na, wskutek czego, np. będzie atakować „normalne komórki”. Jeśli zbyt duża liczba komórek okaże się niezdolnych do pełnienia swojej dotychczasowej funkcji, wówczas dojdzie do zachwiania równowagi całego organizmu. Napromieniowanie o dużej mocy prowadzi do śmierci, a mniejsze do poważnych uszkodzeń, które objawiają się choroba nowotworową albo, co gorsza, zastają przekazane następnym pokoleniom w materiale genetycznym, jako wady wrodzone.

Radioizotopy działając, w małych dawkach, na określone rodzaje komórek mogą wesprzeć układ odpornościowy czy uregulować poziom hormonalny.

Bardzo wrażliwe na promieniowanie są narządy rozrodcze oraz oczy. U mężczyzn natężenie O, l Sv jest przyczyną okresowej, zaś 2 Sv – stałej bezpłodności. Kobiety są mniej wrażliwe na radioaktywne substancje: narażenie na 3 Sv prowadzi do czasowej niepłodności. Ludzkie oko zapada w stan chorobowy (zaćma) przy 5 Sv, natomiast dawka 2 Sv wywołuje zmętnienie. Najbardziej czułe na promieniowanie są małe dzieci. Prowadzi to do: nieprawidłowego wzrostu (liczne deformacje) albo jego zaniku, zmiany charakteru, zanik pamięci, demencję. Uszkodzenie kory mózgowej następuje

u płodów od 2 do 4 miesiąca ciąży.

Ale nie należy wpadać w panikę, bo dawka ok. l Sv może się okazać odczuwalna w skutkach.

Skutki nadmiernej radiacji w postaci nowotworów oraz chorób genetycznych wiążą się z uszkodzeniem DNA (kwasu deoksyrybonukleinowego). Stanowi on materiał genetyczny, a więc odpowiedzialny jest za dziedziczenie różnych cech. Takie defekty mogą spowodować rozmnożenie się komórek różnych od macierzystej. Wiele takich uszkodzeń naprawiana jest przy pomocy procesów immunologicznych organizmu. Jeżeli komórka niesprawna nie ulegnie samo strawieniu a naprawa okaże się nie skuteczna może ona wymknąć się spod kontroli oraz namnożyć się, wtedy mamy do czynienia z nowotworem,

a gdy mutacji ulegnie komórka rozrodcza, wówczas przekazane zostają wody genetyczne przyszłym pokoleniom. Jednak jak się okazało zarówno nowotwory złośliwe jak i dziedziczne nie zależą od ilości dawki promieniowania, wywołanie ich może nastąpić nawet przy bardzo małej radiacji. Symptomy chorobowe występują dopiero po kilku latach, np. białaczka ujawnia się po 5 latach, przy innych rodzajach nowotworów okres rozwoju jest jeszcze dłuższy. Tak, więc nie można jednoznacznie określić przyczyn nowotworów, bo być może wywołał to bardzo słaby czynnik. Badania jakie prowadzono przewidywały moc promieniowania o mocy l greja albo większej, a znaczna liczba ludzi była wystawiona na działanie radiacyjne mniejszych od tej wartości.

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/chemia/chemia_j%C4%85drowa/15516-zjawisko_promieniotw%C3%B3rczo%C5%9Bci.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +1)
Re: negatywne skutki promienoitwórczosci

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%

Wady

1.Promieniowanie jonizujące jest bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla organizmu człowieka.
2.Występują wysokie koszty budowy elektrowni jądrowych
3.Ryzyko skażenia środowiska poprzez składowanie odpadów promieniotwórczych
4.Zmiany w ekosystemach spowodowane odprowadzeniem do rzek ciepłej wody
5.Emitowanie promieniotwórcze wywołane po próbach jądrowych
6.Broń jądrowa wykorzystuje energię, w wyniku której powstaje ogromna fala uderzeniowa, o wielkiej sile rażenia i burzenia, wywołująca promieniowanie cieplne tworząca oparzenia i pożary, promieniowanie jonizujące, promieniotwórcze i zostawiająca ogromne spustoszenie i zatrucie terenu.
7.Podczas rozmów przez komórkę emitowane jest szkodliwe promieniowanie , na które jest nie narażony nasz mózg.
8.Druty wysokiego napięcia wytwarzają szkodliwe promieniowanie.
9.Istnieje również ryzyko katastrofy w elektrowni jądrowej.
10.W napędzie statków wykorzystuje się promieniowanie. W wypadku zatopienia potencjalne źródło poważnego skażenia środowiska pierwiastkami promieniotwórczymi może stanowić ich paliwo.

http://www.sciaga.pl/tekst/77000-77-zalety_i_wady_promieniotworczosci


http://www.sciaga.pl/tekst/85546-86-pozyteczne_i_szkodliwe_skutki_promieniowania_jadrowego

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/chemia/chemia_j%C4%85drowa/12821-promieniotw%C3%B3rczo%C5%9B%C4%87.html


http://www.eioba.pl/a/1oej/szkodliwe-skutki-promieniowania-elektromagnetycznego

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

skutki odkryć geograficznych pozytywne i ... (2) Anonim
Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma piwo? (2) Anonim
Ma ktoś nokie 6300? Potrzebuje opinie. (1) Anonim
Jakie są skutki tsunami (1) Anonim
Wymień skutki społeczne i gospodarcze ... (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy