Strona główna » Wszystkie » Czym byla rada monarsza?

Czym byla rada monarsza?

Anonim

15 marca 2011, 16:05

Czym byla rada monarsza?

Odpowiedzi (3)

Re: Czym byla rada monarsza?

arbeten100

Odpowiedzi: 2468
Wiarygodność: 82%
15 marca 2011, 16:10

http://reg.alt.pisz.pl/index.php/rada-monarsza

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Czym byla rada monarsza?

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%
15 marca 2011, 16:10

Rada monarsza było to ciało niesformalizowane, jest to dawniejsza rada starszyzny, rada starszych, którzy jako drużynnicy funkcjonowali. Ciążyło na nich największe zaufanie i to z nich najprawdopodobniej książę tworzył radę. Rada miała kompetencje opiniodawcze. Książę konsultował się z doradcami i szukał u nich rady. Książę musi uwzględniać interesy formułowane przez możnych. Udzielała się w sprawie wojny, małżeństwa panującego, poprzez które prowadziło się politykę zagraniczną i miało ono niezmiernie istotny wpływ na zawieranie sojuszy. Na tych radach omawiało się stanowienie przywilejów indywidualnych i generalnych, ziemskich. Z chwilą przyjęcia chrześcijaństwa w tej radzie odnaleźć można odnaleźć dostojników kościelnych. Z czasem, gdy struktura urzędnicza się rozwija, w radzie znajdują się najwyżsi urzędnicy państwowej, Instytucja rady ewoluuje – najpierw drużynnicy, później rozrost rady i wnikanie nowych osób.

http://reg.alt.pisz.pl/index.php/rada-monarsza

Oceń odpowiedź:
(Ocena: +1)
Re: Czym byla rada monarsza?

DKLpl

Odpowiedzi: 2064
Wiarygodność: 64%
15 marca 2011, 16:22

W rządzeniu państwem pomagała władcy rada monarsza składająca się z najwyższych urzędników oraz przedstawiciele Kościoła w osobie arcybiskupa lub biskupa. Egzekucję praw i należności zapewniała drużyna, będąca całkowicie na utrzymaniu władcy (z części podatków należnych księciu). W terenie, zwierzchność nad przyłączonymi ziemiami podzielonymi na okręgi grodowe sprawowali komesi, a później kasztelanowie. Książę/król jako właściciel całości terytorium nadawał ziemię wraz z jej mieszkańcami swoim zaufanym rycerzom i urzędnikom, za zasługi na wojnie, za misje zagraniczne, za stłumienie buntu, za obronę grodu, aby podtrzymać lojalność, itd. Obdarowani przez władcę dołączali do dawnej starszyzny plemiennej. Część ziemi należała się urzędnikowi z tytułu sprawowania urzędu (beneficja). Zwykle kończyło się to tym, że ziemia oddzielała się od urzędu, stając się własnością stałą (alodium).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Polski_protofeudalnej

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

kim była rada monarsza (1) 17.03.2012, 19:08
Anonim
Co to jest Rada UE? (2) 14.01.2011, 21:59
Anonim
Co to jest Rada Europejska? (1) 08.01.2012, 15:08
gregoro
Kim byla Katarina Witt? (1) 23.09.2011, 13:20
igorek
! Czy tymoszenko slusznie byla skazana? (7) 18.10.2011, 19:39
Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Polecamy