Strona główna » Wszystkie » opis obrazu W. Skoczylasa ,,Janosik''

opis obrazu W. Skoczylasa ,,Janosik''

Anonim

20 lutego 2011, 11:18

opis obrazu W. Skoczylasa ,,Janosik''

Odpowiedzi (1)

Re: opis obrazu W. Skoczylasa ,,Janosik\'\'

gregoro

Odpowiedzi: 5189
Wiarygodność: 86%
20 lutego 2011, 12:13

Juraj Janosik– jeden z najsłynniejszych zbójników, żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku był Słowakiem i pochodził ze wsi Terchowa. Niedługo po wstąpieniu do zbójników przejął kontrolę nad bandą i działał na pograniczu węgiersko-polskim, a ofiarami jego napadów byli głównie kupcy i inne zamożniejsze osoby. Liczne legendy opowiadają o jego losach, jest także bohaterem wielu filmów i obrazów.

Autorem drzeworytu zatytułowanego „Janosik" jest Władysław Skoczylas, znany grafik, malarz i rzeźbiarz, często podejmujący tematykę góralską.

Dzieło przedstawia szlachetnego rozbójnika, którego twórca umieścił na pierwszym planie w centrum. Janosika charakteryzuje poważna, zamyślona twarz. Na jego ubiór składa się: cucha zarzucona na ramiona, portki ozdobione wyszytymi parzenicami, pas zbójnicki, kierpce i czapka. Dłoń oparł na ciupadze. Nad zbójnikiem unosi się orzeł, symbol wolności, męstwa i niezależności. U góry widnieje też napis „Janosika imię nigdy nie zaginie".

Na drugim planie, za postacią, w dolinie widać niewielką, ubogą wioskę z kilkoma chatami. Dalej w płaskim tle na wzgórzu porośniętym smrekami góruje okazały zamek.

Drzeworyt wydobywa postać i krajobraz z czarnego tła poprzez biały kontur. Równoległe kreskowanie oddaje chropawą fakturę żłobionego dłutem drewnianego klocka. Charakterystyczna jest stylistyka na sztukę prymitywną. Dominuje lekkość, swoboda i prostota.


http://aaakotki.bloog.pl/id,1891222,title,Wladyslaw-Skoczylas-Janosik,index.html?ticaid=6bd0d

Oceń odpowiedź:
(Ocena: -1)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

opis kraj obrazu zimowego (1) 05.04.2011, 17:18
Anonim
Opis obrazu renesansowego (3) 29.03.2011, 18:53
Anonim
Rafael Santi - Madonna Sykstyńska (1) 26.04.2012, 18:14
Anonim
Napiszecie? (1) 30.03.2011, 16:18
Anonim
Jak nazywał się Janusz Kłosiński w ... (1) 10.02.2012, 20:58
Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy