Strona główna » Wszystkie » Przy jakich schorzeniach - dieta bogatobiałkowa?

Przy jakich schorzeniach - dieta bogatobiałkowa?

Anonim

W jakich schorzeniach stosuje się dietę bogatobiałkową?

Odpowiedzi (1)

Re: Przy jakich schorzeniach - dieta bogatobiałkowa?

Honia3

Odpowiedzi: 885
Wiarygodność: 76%

Dieta bogatobiałkowa

Dieta bogatobiałkowa jest stosowana u osób chorych, które wymagają dostarczenia większej ilości białka. Dzieje się tak w niektórych schorzeniach, np.: przy wyniszczeniu organizmu, rozległych oparzeniach, zranieniach, chorobach gorączkowych.
Zadania diety
Zadaniem diety bogatobiałkowej jest dostarczenie organizmowi białka w ilości zaspokajającej jego większe zapotrzebowanie. Białko potrzebne jest do budowy oraz odbudowy komórek i tkanek organizmu człowieka, tworzenia ciał odpornościowych, enzymów, hormonów, białek osocza. Zwiększone zapotrzebowanie na białko może wynikać z konieczności odbudowy tkanek organizmu wyniszczonego lub odbudowy tkanek zniszczonych (oparzenie, rany) albo na zaspokojenie zwiększonego niszczenia białek organizmu u osób chorych (podczas gorączki).
Białko. Dieta bogatobiałkowa powinna dostarczać l,5-2,0g białka/kg należnej m.c. Jednak w niektórych stanach chorobowych (oparzenia dużych powierzchni ciała) konieczne staje się podanie 2-3g/kg m.c. na dobę, a czasem nawet i więcej. 2/3 ogólnej ilości białka dostarczanego w diecie powinno mieć wysoką wartość biologiczną, czyli być pochodzenia zwierzęcego. Tego typu białko zawierają: mleko, sery, jaja, mięso i jego przetwory oraz ryby.
Wartość energetyczna diety. Podstawowym warunkiem wykorzystania białka przez organizm do celów budulcowych, a nie do celów energetycznych, jest zapewnienie odpowiedniej wartości energetycznej diety. Przy wartości energetycznej diety niższej niż potrzeby organizmu dochodzi do wykorzystania białek jako materiału energetycznego i do ich niszczenia. W takiej sytuacji jako źródło energii wykorzystane mogą być zarówno białka dostarczane z pożywieniem, jak i białka własne organizmu. W rezultacie pogarsza się stan odżywienia pacjenta.
Poza odpowiednią wartością energetyczną diety dla wykorzystania białka przez organizm istotne jest dostarczenie jednocześnie wszystkich niezbędnych aminokwasów potrzebnych do budowy białek organizmu. Niedobór choćby jednego z nich prowadzi do ograniczenia tworzenia białek organizmu i do wykorzystania pozostałych aminokwasów do produkcji energii.
Tłuszcze. Tłuszcze powinny dostarczać do 30% energii w diecie. Dostarczając produkty będące dobrym źródłem białka, dostarczane są jednocześnie tłuszcze. Dlatego ilość dodawanego tłuszczu do potraw nie powinna być zbyt duża. Trzeba pamiętać, że ogólna ilość tłuszczu w diecie to zarówno tłuszcz dodany, jak i obecny w produktach spożywczych.
Węglowodany. Ilość węglowodanów w diecie bogatobiałkowej jest nieznacznie obniżona ze względu na większy udział energii z białek.
Jeżeli jednak uzasadnione wydaje się niezmienianie zawartości węglowodanów w diecie, można zmniejszyć ilość tłuszczów.
Tradycyjnie dietę bogatobiałkową określa się jako modyfikację diety łatwo strawnej. U pacjentów, u których nie występują dolegliwości przewodu pokarmowego, po konsultacji z lekarzem można stosować dietę bogatobiałkową, która jest modyfikacją żywienia podstawowego. Pozwala to na zwiększenie asortymentu potraw, polepsza smakowitość i jest wygodniejsze dla pacjenta. Jeżeli pacjent nie ma wskazania do stosowania diety łatwo strawnej do jadłospisu można włączyć niektóre produkty i potrawy wymienione jako przeciwwskazane zależnie od ich indywidualnej tolerancji.


http://moja-dieta.info/bogatobialkowa.php
Charakterystyka:
•w zależności od rodzaju schorzenia i istnienia chorób dodatkowych ustala się poziom i źródło pochodzenia białka
•białko pokrywa 15-20% całkowitej energii, tzn. jego spożycie powinno wynieść 1,2-2g na kg masy ciała, w cięższych przypadkach może dochodzić nawet do 3g na kg masy ciała na dobę
•2/3 białka zazwyczaj powinno pochodzić z produktów zwierzęcych
•w przypadku kształtowania masy mięśniowej dobiera się szczególne rodzaje białek, zawierających aminokwasy wpływające na funkcjonowanie i budowę mięśni oraz ogranicza się tłuszcz
•każdy posiłek powinien zawierać konkretną ilość białka, należy unikać posiłków bezbiałkowych oraz posiłków dostarczających nadmierne ilości białka
•źródłem białka są przede wszystkim mięsa, ryby, twarogi, mleko, jogurty, jaja, nasiona roślin strączkowych
http://freshlife.com.pl/?page_id=505

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

W jakich schorzeniach -srebro koloidalne ? (1) Anonim
Kim jest celebrytka ? (2) Anonim
W jakich produktach znajduje się witamina A ? (2) berni
Z jakich krzewów można zrobić żywopłot? (5) Anonim
po jakich spolgloskach piszemy rz (1) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy