Strona główna » Wszystkie » Jakie są gatunki handlowe kawy?

Jakie są gatunki handlowe kawy?

Anonim

Jakie są gatunki handlowe kawy?

Odpowiedzi (2)

Re: Jakie są gatunki handlowe kawy?

gregoro

Odpowiedzi: 5189
Wiarygodność: 86%

http://nutrivitality.pl/uywki/gatunki-kaw.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)
Re: Jakie są gatunki handlowe kawy?

Honia3

Odpowiedzi: 885
Wiarygodność: 76%

http://www.coffeemoose.pl/kawa/gatunki-kawy
Gatunki handlowe kawy określane są nie na podstawie gatunków botanicznych drzew, z których ziarno jest zbierane, lecz wg nazw krajów uprawy, czy też nazw miejscowości, w których znajdują się plantacje.

Na podstawie położenia geograficznego kawy dzieli się na: amerykańskie, afrykańskie i azjatyckie. Jedynym wyjątkiem jest gatunek kawy Maragogype, która wyhodowana w Brazylii, a uprawiana obecnie i w innych krajach zachowała swoją nazwę z dodatkiem kraju produkującego, np. Maragogype — Gwatemala.

Kawy amerykańskie

Nazwa kawa amerykańska oznacza kawy otrzymywane z plantacji położonych: w Ameryce Środkowej, w Ameryce Południowej i w Indiach zachodnich.

Kawy środkowoamerykańskie. Zaliczane są do najlepszych gatunków kawy. Odznaczają się pełnym, silnym aromatem i pożądanym umiarkowanie kwaskowatym smakiem. Dobre warunki wegetacyjne oraz położenie większej części plantacji w terenach górzystych sprzyjają wytworzeniu się walorów zapachowych, smakowych i dobrej właściwości upalania.
Do tej grupy należą: kawa meksykańska, wielka ziarnista, o barwie stalowozielonej, przerabiana metodą mokrą, dobrze sortowana. Pod względem smakowym rozróżnia się 2 rodzaje kawy. Z terenów zachodnich górzystych kawa odznacza się kwaskowatym smakiem i przyjemnym aromatem, a z terenów wschodnich, raczej nizinnych, ma smak mniej kwaskowaty. Kawa Gwatemala jest poszukiwana i ceniona na rynkach światowych. Odznacza się dużym ziarnem, koloru ciemnozielonego, jest starannie oczyszczona i sortowana, posiada pełny, szlachetny kwaskowaty smak, podobny do kawy meksykańskiej.

Kawa z republiki Costa Rica—Kostaryka jest uważana za bardzo dobrą kawę. Pochodząca z rejonów górzystych odznacza się barwą zieloną z odcieniem stalowoniebieskim i średnią wielkością ziarna, a otrzymywana z terenów nizinnych ma kolor szarozielony i jest gruboziarnista. Dobrze oczyszczona i sortowana, odznacza się mocnym, pełnym zapachem i przyjemnym kwaskowatym smakiem. Z powodu swej wysokiej Jakości stosowana jest często jako podstawowy składnik w mieszankach kawy mniej wartościowej.

Kawy kolumbijskie zaliczane są do kaw o dobrej jakości. Odznaczają się wydłużonym średniodużym ziarnem, dobrze wykształconym, o matowej powierzchni górnej, koloru zielonego oraz dobrym aromatem i kwaskowatym posmakiem. Są to kawy dobrze myte i bardzo starannie sortowane.

Kawy poludniowoamerykańskie. Zaliczane są ogólnie do kaw dobrych. Ogromne obszary, na których są prowadzone plantacje, dają kawy o bardzo zróżnicowanym aromacie, smaku, wielkości ziarna, jakkolwiek pochodzą od jednego gatunku botanicznego coffea arabica. Kawy poludniowoamerykańskie należą do kaw o większej ilości defektów, Są przerabiane w przeważającej części metodą suchą, a tylko wyższe gatunki kawy produkowane są metodą mokrą i oznaczane „washed”. Nazwy gatunków handlowych kawy pochodzą często od stanów, w których są produkowane, lub od portów wywozowych.

Oceniając kawę pod względem jakości możemy kawę południowo- amerykańską podzielić na 2 grupy. Do pierwszej grupy zalicza się kawy o łagodnym smaku, należą tu: kawa Santos, Santos Bourbon, Santos Marogogype i Santos Perłowa. Do drugiej grupy zalicza się kawy o sina— ku raczej ostrym, należą tu: kawa Rio, Minas, Babla, Parana i in. Kawa Santos odznacza się ziarnem średniej wielkości, niejednolitą barwą ciemnozieloną do bladoszarej, pozostałością łuski srebrnej, o chropowatej górnej powierzchni; zanieczyszczona jest czasem gałązkami i kamykami. Oprócz zwykłej kawy Santos o płaskich ziarnach spotyka się na rynku kawę Santos Bourbon zaliczaną do wyso1cowartościowej kawy, o wyrównanej barwie jasnozielonej i jednolitym drobnym ziarnie. Odznacza się przyjemnym i łagodnym smakiem, silniejszym od zwykłej kawy Santos. Kawa Santos — Maragogype i Santos Perłowa różnią się tylko wielkością i kształtem ziarna, a ponadto wyróżniają się łagodnym smakiem. Kawa Santos uprawiana jest w Stanie Sao Paulo, a wywożona przez port Santos—stąd jej nazwa.

Do drugiej grupy zaliczana jest kawa Rio uprawiana w stanie Rio de Janeiro i wywożona przez port Rio de Janeiro. Odznacza się charakterystycznym nieprzyjemnym zapachem, podobnym do fenolu, i ostrym smakiem, niejednolitej wielkości ziarnem oraz zmienną barwą. Ma kolor zielony o różnych odcieniach, a przy dłuższym składowaniu zmienia kolor na złotożółty i smak staje się mniej cierpki. Kawa Minas uprawiana jest w stanie Minas Gerais, a wywożona przez port Rio dc Janeiro. Odznacza się ziarnem średniej wielkości, zanieczyszczona błonką srebrzystą, ma kolor zielony do żółtozielonego, smak cierpki i kwaskowaty. Często jest atakowana przez szkodniki. Stosuje się ją do mieszanka kaw tańszych. Kawa Bahia uprawiana jest w stanie Bahia, a wywożona przez port San Salvador. Odznacza się średniej wielkości ziarnem, koloru zielonego do zielonobrązowego, w zależności od okręgu uprawy, o charakterystycznym smaku goryczkowatym i mocnym nieprzyjemnym zapachu.

Kawa Parana, uprawiana w stanie Parana, jest różnej jakości, zależnie od okręgu, w którym jest uprawiana. Na przykład uprawiana w okręgu Cambora ma ziarno o właściwościach podobnych do ziarna kawy Santos, uprawiana w okręgu Minera daje ziarna, których napar ma smak ostry z korzennym posmakiem. Do kaw południowoamerykańskich zalicza się również kawy produkowane w Peru, Wenezueli, Boliwii, Ekwadorze i w innych krajach.

Kawa zachodnioindyjska. Z kaw zachodnioindyjskich do wyróżniających się należą kawy z wyspy Haiti, z Republiki Dominikańskiej i z Kuby. Kawa kubańska zaliczana jest do dobrych gatunków kawy. Ziarna są koloru zielonego, dobrze przygotowane (myte i sortowane), o delikatnym smaku kwaskowym i dobrych właściwościach równomiernego upalania. Nadaje się dobrze do mieszanek. Kawa z Republiki Dominikańskiej zaliczana jest do dobrej jakości i w handlu znajduje się pod nazwą San Doiningos. Jest „kawą dobrze oczyszczoną, o dobrych właściwościach upalania.

Kawy afrykańskie
Kawy uprawiane w krajach Afryki wywodzą się przeważnie z gatunków botanicznych coffea camphora tj. kawa robusta i coffea liberica -kawa liberyjska. Kawy te różnią się wielkością i kształtem ziaren oraz odznaczają się mniejszymi walorami smakowymi od kawy gatunku coffea arabica uprawianej w Etiopii, Kenii, Kongu i w małej ilości w Angoli.

Kawa etiopska (abisyńska) odznacza się ziarnem drobnym, kształtu baryłkowatego, koloru niebieskozielonego. Przerabiana jest w większości metodą suchą, jest zanieczyszczona i niezbyt starannie sortowana, co obniża jej jakość. Przygotowana metodą na mokro, np. z okręgu Horrar, zaliczana jest do dobrego gatunku.

Kawa produkowana w Kenii odznacza się ziarnem drobnym, koloru zielonego lub zielonkawoniebieskiego. Przygotowana jest do obrotu towarowego bardzo starannie, metodą mokrą. Odznacza się ziarnem małym lub średnim, o pełnym aromacie i pożądanym smaku kwaskowym, o dobrze naciągającym naparze. Należy do kaw o trudnych właściwościach upalania. Kawa ta jest klasyfikowana wg wytycznych giełdy kawy w Nairobi i dzieli się na 11 klas.

Kawa uprawiana w Angoli należy do kaw średniej jakości i pochodzi od gatunku cofka robusta. Angola posiada dobre warunki uprawy, mianowicie górzyste tereny tarasowato wznoszące się. Plantacje położone są na wysokości 500—1000 m. Kawa angolska odznacza się ziarnem drobnym, kształtu bardziej kulistego, koloru żółtobrunatnego. Zawiera dużo ziaren perłowych. Napar słabo naciągający o obojętnym smaku. Pożądana do mieszanek kaw mniej wartościowych. Klasyfikowana jest wg ilości defektów i ilości ziaren uszkodzonych przez robactwo w próbce 450 g. Dzieli się na 5 klas, przy czym ilość szkodników w klasie 1—3 jest normowana.

Jemen posiada sprzyjające warunki glebowe, klimatyczne i terenowe do uprawy kawy gatunku botanicznego cofka arabica i dostarcza prawdziwej kawy Mocca. Kawa ta jest podobna do abisyńskiej, o ziarnie drobnym, dobrze wykształconym, nie sortowana i nie przebierana, o smaku pełnym i słodkawym posmaku. Klasyfikowana jest na 5 klas: Mocca extra, Mocca 1, 1A, 2 i 3.

Kawy azjatyckie

Nazwa kawy azjatyckiej obejmuje kawy uprawiane w Indiach, Cejlonie, Wietnamie, w Indonezji i Azji wschodniej (Filipiny, Hawaje itp.).

Indie uprawiają kawy gatunku coffea arabika i coffea canephora (robusta) — w prowincjach Madras, Mysore, Coorg, Malabar i in. Plantacje położone są na terenie wyżynnym, dobrze prowadzone i surowiec dobrze przygotowany. Gatunek cofka arabka odznacza się ziarnami średniowielkimi z wyraźnie zamkniętą bruzdką, koloru, szarozielonego. Kawa charakteryzuje się pełnym i mocnym smakiem, z lekko wyczuwalnym posmakiem kwaśnym. Kawa gatunku cofka robusta uprawiana jest na coraz większych obszarach i daje ziarno drobne, koloru szarozielonego z niebieskim odcieniem. Kawa indyjska występuje w 4 zasadniczych gatunkach handlowych: kawa arabska myta — Arabica Plantation, kawa arabska niemyta — Arabica Cherry, kawa robusta myta — Robuata Parchment, kawa robusta niemyta — Robusta Cherry.

Kawę arabską mytą sklasyfikowano ponadto wg wytycznych giełdy indyjskiej na 6 klas, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości ziarna, ilości ziaren połamanych i wadliwych.

Kawy indonezyjskie obejmują kawy uprawiane w łańcuchu wysp Archipelagu Malajskiego (Jawa, Sumatra, Celebes i Timor). Produkcja kawy w Indonezji opiera się w 90% o gatunek botaniczny coffea robusta; resztę produkcji stanowią kawa arabska i kawa liberyjska. W obrocie natomiast spotyka się tylko kawę arabską i kawę robusta. Klasyfikacja kaw indotezyjskich oparta jest na sposobie przygotowania towaru. Rozróżnia się więc kawę indonezyjską niemytą, oznaczaną G.B. (Gewone Bereiding), przygotowaną metodą na sucho i kawę mytą, oznaczaną W.J.B. (West Indisch Bereiding), przerabianą metodą mokrą.

Jawa dostarcza kawy arabskiej mytej o ziarnie wydłużonym, dobrze ukształtowanym, koloru zielonego z pięknym odcieniem niebieskim, o pełnym zapachu i smaku z subtelnym kwaśnym posmakiem. Ponadto spotykana jest kawa barwy niebieskiej, o ziarnie średnim, pełnym, o dobrych właściwościach upalania, o pożądanym silnym kwaskowatym smaku jako Niebieska Jawa. Spotykana w handlu kawa arabska niemyta pochodzi z wysp Bali, Sumatry i Celebesu.
Kawa gatunku botanicznego robusta uprawiana w Indonezji jest uważana za lepszą od kawy tego samego gatunku uprawianej w Afryce. Indonezyjska kawa robusta spotykana w handlu jako myta dostarczana jest głównie ze wschodniej części wyspy Jawy

Magazynowaie kawy surowej powinno się odbywać W pomieszczeniach suchych, czystych, wolnych od szkodników i zarodników pleśni, wentylowanych, w temp. nie przekraczającej 20°C i przy wilgotności względnej powietrza 63% dla kawy gatunku cofka arabica, a 68% dla kawy coffea robusta. W nieodpowiednich warunkach barwa kawy ulega zmianie, kawa nabiera obcego posmaku, a przy nadmiernej wilgotności ulega zapleśnieniu, co już dyskwalifikuje towar



http://nutrivitality.pl/uywki/gatunki-kaw.html

Oceń odpowiedź:
(Ocena: 0)

Podobne pytania, które mogą Cię zainteresować

Jakie są gatunki handlowe herbaty? (1) Anonim
asparagus gatunki (1) Anonim
Mam kubek czarnej kawy (1) Anonim
Jakie są gatunki chronione paprotników? (1) zaneta03255
Jakie są podstawowe gatunki wódek? (2) Anonim

Dodaj odpowiedź

Dodawanie nowych odpowiedzi do tego pytania zostało zablokowane. Jeśli uważasz, że do tematu można dodać coś wartościowego, poproś o odblokowanie pytania.


- Zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi bez konieczności logowania

- ... lub zarejestruj się za darmo i zdobywaj punkty za dodane pytania i odpowiedzi.

- Zdobyte punkty możesz wymienić na darmowe doładowanie telefonu i dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem serwisu, np. wyróżnienie swojego pytania.

Ostatnio popularne

Polecamy